Kariyer Basamakları Sınavlarını Boykot Kararı - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 17 Ağustos 2022 Çarşamba

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin özlük haklarının güvencesi olacak, öğretmenlik mesleğini yasal statüde güçlendirecek biçimde hazırlanması ve temel mesleki sorunların çözümünde güçlü bir yasal dayanak olması beklenirken; zayıf bir kanun olarak karşımıza çıkmıştır. Nitekim kanunun uygulanması ile beraber açıkça ortaya çıktığı gibi; Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenlere uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı veren ve bunun karşılığında ekonomik kazanım sağlayan bir yasa olarak akıllarda kalmış durumdadır.

bo
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun merkezine aldığı uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer sisteminin uygulamaya geçirilmesi için hazırlanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği ise kanunun sorunlara çözüm olması istenirken aksine yeni sorunlar yarattığını gözler önüne sermiştir. Öğretmenin özlük haklarında ekonomik kazanım getiren uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarında sınav şartı, eğitim dünyasının profesyonelleri öğretmenler için kabul edilir gibi değildir. Öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanan kariyer basamakları sisteminde sınav şartı kaldırılmalıdır!

Öğretmenin yasal hakkı olan tatil süresinde planlanan ve uygulamaya konan, aynı zamanda öğretmenlerimizi çeşitli biçimlerde zorlayan, içeriği ile de olumsuz eleştiriler alan kariyer basamakları eğitimine Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) içerikleri ile çalışarak ve bir sınavdan 70 üzeri puan alarak uzman olunmaz. Öğretmenlik mesleğinde uzmanlık, lisansla kazanılan ve deneyimle geliştirilen bir kariyer sürecidir.
  • Öğretmen uzmandır. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlere dayatılan Kariyer Basamakları Sınavı, öğretmenlere kariyer sağlamada tek başına bir kriter olamaz.
  • Öğretmenlerimizin özlük haklarında ciddi iyileştirmeler içerdiği öne sürülen Kariyer Basamakları Yönetmeliği'nin, uzman öğretmen ve başöğretmen olunması ile getireceği kademe/derece ve cüzi miktardaki maaş artışı yetersizdir.
  • Öğretmenlerimizi günümüz ekonomik koşullarında sınava tabi tutarak yapılacak maaş iyileştirmesi kabul edilemez.
  • Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavları iptal edilerek, koşulsuz hizmet süresi 10 yıla ulaşan öğretmenlerimize “Uzman Öğretmen”, 20 yıla ulaşan öğretmenlerimize “Başöğretmen” unvanları verilmelidir.
  • Öğretmenin mesleki yeterliliği, eğitim sürecindeki uzmanlığı birkaç saatlik sınavla ölçülemez.
  • Kariyer basamakları sınavı, öğretmeni itibarsızlaştıran, öğretmenin sosyal ve yasal statüsünü güçlendirmeyecek aksine sınavla unvan alamayan öğretmenlerimiz için zayıflatacak bir uygulamadır.
  • Öğretmenlik kariyer basamakları uygulaması ile öğretmenler sınavdan aldığı puana göre kategorize edilmek istenmektedir. Bu durum, ilerleyen süreçte çalışma huzurunu bozacaktır.
  • Sınav esasına dayalı uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik unvanları verilmesi, velilerin öğretmenlere tavrını etkileyecek, veli-öğretmen-okul yönetimi arasında çözülmesi mümkün olmayan sorunlar yaratacak bir uygulamadır.

Eğitim Gücü Sen olarak öğretmenlerimizin özlük haklarının güvencesi olan, liyakat ilkesinin gözetildiği, öğretmenlik mesleğine hakkını veren bir meslek yasasının gerekliliğinin farkındayız. Mevcut Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun tüm paydaşların ortak sesi olamaması, taleplerimize yanıt vermemiş olmasına karşı sessiz kalamayız. Bu sebeple kanunun en çok tartışılan konularından biri olan sınavla kariyer basamakları uygulamasını kabul etmiyoruz.

Eğitim çalışanlarımızın özlük haklarının yasal olarak güvenceye alınması, geliştirilmesi ve savunulması konusunda sağlam duruşundan taviz vermeyen Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (EĞİTİM GÜCÜ SEN) olarak 19 Kasım 2022 tarihinde uygulanacak olan Kariyer Basamakları Sınavlarını 16.08.2022 tarihli Yönetim Kurulu kararımız ile boykot ediyoruz!

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Yönetim Kurulu 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik