Mülakatın Kaldırılması Ve Atama Takviminin Yayımlanması Talebimizi Yineledik - Duyurular
Duyurular // 27 Mart 2024 Çarşamba
Mülakatın Kaldırılması Ve Atama Takviminin Yayımlanması Talebimizi Yineledik

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf TEKİN öğretmen atamalarında mülakatın yapılacağını ifade etmiştir. Yapılacak mülakata çağrılacak kişi sayısı düşünüldüğünde yaklaşık 1 saat sürecek mülakat zaman, iş yükü, mülakatı yapacak komisyon sayısı, komisyon üyelerinin yetkinliği, fiziki mekân, komisyon üyelerinin asıl işlerini aylarca aksatması açısından sıkıntı yaratacaktır. Aynı zamanda her bir adaya farklı komisyon üyelerince mülakat yapılması objektif değildir ve hukuki olarak da eşitlik ilkesine aykırıdır. Aynı komisyonun her bir adaya mülakat uygulaması da mümkün değildir. 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf TEKİN’ in açıklamaları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın mülakatların kaldırılacağına dönük açıklamalarına da ters düşmektedir. Sendika olarak bu sözün ve geçmişte birçok mağduriyete sebep olan mülakatların kaldırılmasını talep ediyoruz. Öğretmen atamalarında yazılı sınavla kazanılmış haklar mülakatla ortadan kaldırılmamalıdır. Mevcutta güvenlik soruşturması ve aday öğretmen süreci vardır.  Bu süreçte eğitim, uygulama ve sınav mevcuttur. Mülakat yerine bu süreç değerlendirilmelidir. Ayrıca Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN’in 68 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu belirttiği açıklamaya rağmen Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK emekli olan kişi sayısı kadar kontenjan verileceğini belirtmiştir. Bakanlığınıza bağlı çalışan ücretli öğretmen sayısı da düşünüldüğünde Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf TEKİN’ in ifade ettiği sayıda atama yapılması gerekliliktir.

Konu ile ilgili çalışmaların yapılarak; ihtiyaç dahilinde atama sayılarının belirlenerek bir an önce atama takviminin yayınlanması ve  mülakatın kaldırılmasını tekrar talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular