Öğrencilerin Okula Devamsızlıkları Nedeniyle Öğretmenlerden Ek Ders Kesilmemesi Konusunu Meb’e İlettik - Duyurular
Duyurular // 5 Mayıs 2023 Cuma
Öğrencilerin Okula Devamsızlıkları Nedeniyle Öğretmenlerden Ek Ders Kesilmemesi Konusunu Meb’e İlettikOkul idareleri tarafından, 12. Sınıf derslerine öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeyeceği ifade edilmektedir. Sendikamıza üyelerimizden ve meslektaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda ders işlenmemesi durumunun öğretmenin kusuru nedeniyle değil, tamamen öğretmenin iradesi dışında öğrencilerin okula devamsızlıkları nedeniyle gerçekleştiği, dersin öğretmenden kaynaklanan bir durumdan dolayı değil, fiili imkansızlıktan dolayı işlenemediği ortadadır. Öğretmen ders saatinde okulda, görevinin başındadır. İdare Mahkemelerince de öğrenciden kaynaklanan fiili durumlardan dolayı öğretmenin ek dersinin kesilmesinin uygun olmadığı, hükmüne varılmıştır. Trabzon İdare Mahkemesinin 2020/1166 sayılı kararı ile “ek ders görevini icra etmek üzere okulda ve sınıfta hazır bulunan davacıya, söz konusu tarihler arasındaki ek ders ücretinin ödenmesi gerekmektedir.” Hükmüne yer verilmiştir.
 
Bakanlığımızın konuya ilişkin ek ders ödemesinin öğretmenlere tam ve kesintisiz yapılması hususunda İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle gerekli yazışmaları yaparak, belirsizliğin ortadan kalkması ve görevini tamamlayan öğretmenlere ek ders ödemelerinin tam ve kesintisiz yapılması konusunda talepleri MEB’ e ilettik
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular