Kariyer Basamakları Sınavında Görev Almama Eylem Kararı - Eylem Kararları
Eylem Kararları // 21 Eylül 2022 Çarşamba

14.02.2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu ve akabinde uygulanmaya başlanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği'ne göre kariyer basamakları sınavı 19 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Kariyer Basamakları Sınavında Görev Almama Eylem Kararı
Kariyer Basamakları Sınavı, öğretmenleri ayrıştıracak, çalışma huzurunu bozacak, sonuçları itibariyle eğitim öğretim ortamında tartışmalara sebep bir uygulamanın başlangıcıdır. Öğretmenlik bir ihtisas mesleğidir ve öğretmenin uzmanlığı birkaç saatlik sınav performansına sıkıştırılamaz. Her öğretmen alanında zaten uzmandır.
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm paydaşların ortak sesi olamamıştır. Sendikamızın ortaya koyduğu talepler karşılık bulmamıştır.
 
Bu sebeple kanunun en çok tartışılan konularından biri olan sınavla kariyer basamakları uygulamasını kabul etmiyoruz. Sendikamız üyesi öğretmenlerin %80’i hizmet süresi kriterini karşılamadıkları için "Kariyer Basamakları Sınavına" girememektedir. Sınava girme hakkı olmayan öğretmenlerimizden sınavda görev almaları talep edilecektir. Sendikamız üyeleri kariyer basamakları sınavında görev almayacaktır.

Sendikamız Merkez Yönetim Kurulu, 19 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan Kariyer Basamakları Sınavında, üyelerimizin-isteklerine bağlı-görev almama kararı almıştır.
 
Üyelerimiz eylem dilekçesini ekinde eylem kararımızla okul/kurumuna teslim ederek Kariyer Basamakları Sınavında Görev Almama Kararı'mızı uygulayabilirler.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Eylem Kararları