Şube Müdürlüklerine Yapılan Sınavsız Atamalar Haksızlık Yaratıyor - Köşe Yazısı
Köşe Yazısı // 3 Nisan 2022 Pazar

Milli Eğitim Bakanlığında genel müdür, daire başkanı, il-ilçe milli eğitim müdürü ve müdür yardımcısı atamalarının sınavsız olarak yapılmasının önünde bir engel yoktur. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 5.maddesine göre şube müdürlüğü atamaları ‘sınavla atama’ şartına bağlanmıştır.

Şube Müdürlüklerine Yapılan Sınavsız Atamalar Haksızlık YaratıyorEn son 2018 yılında yapılan şube müdürlüğü sınavından sonra yeni bir sınav duyurusu henüz yapılmamıştır.  Son zamanlarda ise; şube müdürlüğü kadrolarına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 76. maddesi yoluyla sınavsız atamaların yapılması şube müdürü ihtiyacının olduğunun en belirgin göstergesidir. İhtiyaç olmasına rağmen yeni bir sınav düzenlenmemesi ve boş şube müdürlüğü kadrolarına sınavsız atamaların yapılması eğitim camiasını rahatsızlık yaratmaktadır.

Sınavsız yapılan şube müdürü atamaları, halen şube müdürlüğü görevlerini icra edenler için yer değiştirmelerde mağduriyet yaratırken; 2018 yılındaki sınavda başarılı olduğu halde ataması henüz gerçekleşmeyen şube müdürü adaylarının da haklarının ellerinden alınması anlamına gelmektedir. Sınavla atama yapılması gereken kadroların bu şekilde doldurulması eğitim camiasında büyük tepki uyandırmaktadır. Atamalarda görülen kural/yönetmelik tanımaz tavır karşısında eğitim çalışanlarının doğruluk, adalet, şeffaflık ve liyakat ilkelerinin uygulandığına olan inançları zedelenmektedir.

Adında ‘MİLLİ’ ibaresi bulunan iki bakanlıktan biri olan ve bilimden sanata, teknolojiden spora ülkemizin geleceğinin şekillendirildiği Milli Eğitim Bakanlığında görülen sınavsız şube müdürü atamalarının bir an önce sonlandırılmasını ve şube müdürlüğü atamalarında liyakat ilkesinin göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz.

Eğitim sistemimizde alınan kararların ve yapılan değişikliklerin uzun vadede yarar sağlayacak olmaktan ziyade adeta günü kurtaran, siyasi yaklaşımlardan ve çıkar ilişkilerinden uzak tutularak geleceğe yön verecek şekilde düzenlemesi gerektiğine inanıyoruz.

ÖMER BARIŞ EROĞLU
EĞİTİM GÜCÜ SEN – TOROSLAR İLÇE TEMSİLCİSİ
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Köşe Yazısı