100 Bin Atama Gerekliliktir - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 23 Ocak 2023 Pazartesi

Öğretmen atama talebimiz; devletimizin gücü, milletin hayrı için bir taleptir. Eğitimin güçlenmesine dönük, eğitim sisteminin bugünden daha iyiye gitmesi için bir taleptir. Çünkü eğitim, ekonomiye kurban verilmeyecek kadar değerlidir.

100 BİN ATAMA GEREKLİLİKTİR
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak 100 bin öğretmen atamasını yalnızca atama bekleyen öğretmenlerimiz için değil, eğitim sistemi için talep ediyoruz. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda 90 bine yakın ücretli öğretmenin bulunması, bir başka deyişle 1 milyon öğretmenin %10’unun ücretli olması 100 bin öğretmen atamasını gerekli kılmaktadır. Çünkü öğretmenler kadro beklerken bunun yanında öğrenciler de öğretmen bekliyor. Bu atama ihtiyaç için yapılmalıdır.
 
Öğrenciler için, temelde eğitim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlerliği için, öğretmen ihtiyacının atama yapılarak sağlanması devletin görevidir. Bazı okullarda neredeyse öğretmelerin büyük çoğunluğu ücretli, özellikle doğu ve güneydoğuda okullarda öğretmen eksikliği had safhadadır. Bu şu anlama geliyor: Öğretmen atama bekliyor, okullar öğretmen bekliyor.
 
Ücretli öğretmenlere verilen maaş göz önünde bulundurulduğunda atama yapmış olmak devlete ekonomik olarak çok büyük bir yük değildir. Birkaç bin lira için öğretmenlik mezunu olmayan kişiler sınıflarda iken, eğitimini almış öğretmenlerimiz atama bekliyor. 100 bin atama eğitim sistemimizin temel ihtiyacıdır. 100 bin atama haktır, atama yapılmalıdır.
 
Eğitim Gücü Sen olarak geçtiğimiz Haziran ayında Ankara Ulus’ta “ÖĞRETMENİN YERİ OKULDUR” başlığı ile basın açıklaması yaptık. TBMM ve MEB görüşmelerimizde 100.000 atama talebini sürekli ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz. Yanı sıra 22 Ocak 2023 Pazar günü 100 bin atama talebi ile Ulusa Meydanı’nda bir araya gelen öğretmenlerimize Antalya, Hatay, Kocaeli ve Sivas’tan otobüslerle ulaşım imkanı sağladık. Haklı taleplerinde yanlarında olduk. Sendika olarak tüm eğitim çalışanlarının özlük haklarını korumak ve iyileştirmek ilkemiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Unutulmamalıdır ki, bu ülkede tek bir öğretmen dahi işsizse bu devletin ayıbıdır.
 
Eğitim Gücü Sen Merkez Yönetim Kurulu
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik