2 Kasım'da Kurumda Bulunarak İş Bırakıyoruz - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 1 Kasım 2022 Salı

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Basamakları Sınavı'nın sürecinin başından beri takipçisiyiz. ÖMK'nın taslak halinden itibaren görüş ve önerilerimiz nettir; kanun yılların özlemine ve sahanın sesine yanıt verememiştir. Kariyer Basamakları Sınavı, ekonomik kazanımın sınav odaklı olduğu, sahada tartışma yaratan bir sistem olarak karşımıza çıkmıştır.

2 Kasım'da Kurumda Bulunarak İş Bırakıyoruz
ÖMK ve KBS ile ilgili Eğitim Gücü Sen olarak bu zamana dek; sınavı boykot ve sınavda görev almama eylem kararı aldık. Diğer sendikalara çağrıda bulunduğumuz halde hiçbiri eylem ve boykot kararı almamıştır. 2 kez Cımer etkinliği, 2 kez siyasi parti ve bürokratlara e-Posta etkinliği Bunun yanında 1 Eylül Perşembe günü Ankara Ulus'ta, 28 Ekim Cuma günü eşzamanlı olarak illerimizde ve çeşitli tarihlerde il genelinde meydanlara inip basın açıklamalarımızı yaptık. Bakanlığın bu konuda sahanın sesine kulak vereceğine, çalışmalarının ve kararının değişeceğine inandık. Ancak Sayın Bakanın yapmış olduğu son açıklamalara bakınca; tüm öğretmenlerin istediği bir sınavmış algısı yaratılmaya çalışıldığını görmekteyiz. Sahadan uzak bu açıklamalar üzerine 2 Kasım'da diğer sendikalardan farklı olarak 'KURUMDA BULUNARAK İŞ BIRAKMA' eylem kararı alıyoruz. Öğretmenlerimiz kurumlarında bulunacak, ancak ders defteri imzalamayarak eğitim öğretim hizmeti vermeyecektir. Aldığımız bu karar diğer sendikalara değil, iş bırakma eylemine destek isteyen tüm öğretmenlere dönüktür.

Eğitim Gücü Sen olarak atacağımız adımlarda çözümü önceleriz. Son noktaya kadar bu konuda hukuki dayanaklarla, gereken eylemlerle mücadelemizi verdik. Durumlara ve gelişmelere hızlı biçimde reaksiyon gösteren sendikamız, konuyla ilgili olarak üyelerimizin ve tüm eğitim çalışanlarının lehine olacak biçimde 2 Kasım' da kurumda bulunarak iş bırakma kararını da almıştır.
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik