Anayasa Mahkemesi %2’yi Reddetti - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 18 Ocak 2024 Perşembe
Anayasa Mahkemesi %2’yi Reddetti

Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 28.12.2022 Tarih ve 32057 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla sendikalara Toplu Sözleşme Sendika Desteği kazanımında %2 barajı getirilmişti.

Kanunda özetle; kurulduğu hizmet kolunda üye sayısı ile %2 barajını aşan sendikaların üyelerine Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenecek olup üye sayısı barajın altında kalan sendika üyelerine ise sendika tazminatı ödenecekti.

Sendikal tercih özgürlüğüne ket vuran bu uygulama, geçtiğimiz yıllarda da %1 barajı olarak uygulanmaya çalışılmıştır. Danıştay bu uygulamaya önce durdurma kararı vermiş daha sonrasında da iptal kararı vermiştir.

Kanun değişikliği üzerine %2 barajı iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmuştur. Bugün (18.01.2024) yapılan görüşmede de Anayasa Mahkemesi kanunun maddesini eşitlik ilkesine aykırı ve hak ihlali olması gerekçesiyle iptal etmiştir.

Eğitim Gücü Sendikası olarak bu kanunun çıkmasından itibaren hak kaybı olan üyelerimiz için eksik yapılan ödemelerin ödenmesi için hukuki olarak talep edeceğiz. Artık üyelerimiz Anayasa Mahkemesi Kararı üzerine %2 barajını geçen sendika üyeleri ile aynı ikramiyeyi alacaktır.

Memuru açlık sınırına mahkum eden Yetkili Sendika, üye kaybı yaşamamak için böyle oyunlar oynasa da “ADALET” er ya da geç tecelli etmektedir.

Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan, bu garabet baraja rağmen bizleri tercih eden üyelerimize teşekkür ederiz. Biz birlikte güçlüyüz.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları