Atamalar Öncesi Normların Güncellenmesini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 19 Temmuz 2023 Çarşamba
Atamalar Öncesi Normların Güncellenmesini Talep Ettik

Millî Eğitim Bakanlığı her yıl öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği yayımlamaktadır. Öğretmenler tarafından; sendikamıza, il içi ve il dışı atamalara dair bazı mağduriyetlerin oluştuğu ve mağduriyetin çözümlenmesi yönünde haklı talepler gelmektedir.

Sendika olarak; Bakanlığın; öncelikle emeklilik başvurusunda bulunan personelin işlemlerini ivedilikle tamamlayarak çeşitli nedenlerle boşalan normları güncellemesi ve güncelleme doğrultusunda 2023-2024 yıllarında yapılacak il içi ve il dışı atamalarında ilgi takvimde belirtildiği gibi il içi öğretmen atamalarının yapılması, sonrasında güncellemelerden hareketle il dışı atamalarda zorunlu hizmetini bitiren, çalıştığı bölgeler itibarıyla yüksek puanlar biriktiren ancak norm açılmadığı için yer değişikliği yapamayan, bundan ötürü mağdur olan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi hususunun da dikkate alınması, devamında mazerete bağlı atamaların gerçekleşmesi oluşabilecek  her türlü mağduriyeti gidereceği kanaatindeyiz.

Bununla birlikte il ve ilçe normlarında bulunan öğretmen atamalarının da takvimde belirtilen tarihte ili içi atamalarla birlikte hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılması, yüksek puana sahip olup yıllarca merkeze uzak yerlerde çalışan öğretmenlerin merkezi yerlere gelme hakkını koruduğu gibi, öğretmenlerin hakkaniyet yönünde Bakanlığa bakışını olumlu yönde etkileyecektir. Diğer taraftan, geçmiş yılarda Bakanlığımızın uygulamış olduğu “İl İçi Sıra Tayin” uygulanarak çeşitli nedenlerle boşalan normların 30 Eylül tarihine kadar yapılacak atamalarla tamamlanması ücretli öğretmenlik sorununa da çözüm getirecektir. İlgili konu da gerekli çalışmanın yapılması talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular