Bakan Temenni Etti Özat “icraat” Dedi - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 20 Ekim 2023 Cuma
Bakan Temenni Etti Özat “icraat” Dedi

Son günlerde artan öğretmene şiddet olaylarına dair Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN sosyal medyada mesaj yayınladı. Bakan TEKİN öğretmene şiddet haberlerini üzüntüyle öğrendiğini, şiddeti hiçbir şekilde kabul etmediklerini, hukuki süreçleri Bakanlık olarak takip ettiklerini söylerek şiddet mağduru öğretmenlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, Bakanın bu mesajına yine sosyal medyadan tepki gösterdi.

ÖZAT, öğretmene şiddet konusunda hala somut adımlar atılmadığını, öğretmenlerin bir çok konuda olduğu gibi şiddete uğradığında da Bakanlığın yanında olmadığını, öğretmeni sahipsiz bıraktığını ve öğretmene şiddet uygulayanların elini kolunu sallayarak gezdiklerini ifade etti.

ÖZAT mesajında şöyle dedi;

Sayın Bakanım paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Ancak paylaşımı okurken umutla okullara güvenlik personeli temin edeğiz, öğretmen ve eğitim çalışanlarına şiddete dönük sağlık çalışanlarına olduğu gibi caydırıcı cezalar sağlayacağız, şiddete maruz kaldığında sağlık çalışanları gibi kod uygulaması getireceğiz demenizi beklerdik.

Açıklamalarınızda bunları umutla bekledim ama yok.

Temenni ile olmaz!

Bunun yanında şiddete maruz kalan öğretmenlerin yanındayız diyorsunuz.

Sadece bu hafta bize ulaşan şiddete uğrayan öğretmen sayısı 16 ve bunların yarısına yakınına üyemiz olmasa da ulaştık, hiçbirini bir Bakanlık yetkilisi aramamış “Geçmiş olsun” dememiş.

Bırakın Bakanlığı İl Müdürü aramamış.

Öğretmen sahipsiz bir şekilde karakolda ifade vermeye çalışırken, şiddeti uygulayan kişiler rahatça geziyor.

PKK terörünün en yoğun olduğu dönemde askerin gidemediği yere öğretmenler gitmiş, 150’ye yakın öğretmen şehit olmuştur.

Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığının, Bakanın, İl/İlçe Müdürlerinin emanetidir, sahip çıkılmalıdır.

Artık bıçak kemiğe dayanıyor. Öğretmenler okullarda tedirgin. Öğrencisine, veliye nasıl yaklaşacağını, ne diyeceğini bilemez hale geldi. Öğretmenler artık okullarında kendini güvende hissedemiyor. Millî Eğitim Bakanlığı temennilerin ötesine geçmelidir.

Bu öğretmenlere artık sahip çıkılmalıdır. Dedi

 

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları