Danışmanlık Tedbiri Ücret Ödemesinin Yapılması Ve Ödeme Usulünün Belirlenmesini Meb'den Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 24 Şubat 2023 Cuma

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na ilettigimiz danışmanlık tedbiri görevlendirmelerine ücret ödenmesine dair talep yazımıza üzerinden 5 ay geçmesine rağmen talebimize herhangi bir cevap verilmemiştir.

Danışmanlık Tedbiri Ücret Ödemesinin Yapılması ve Ödeme Usulünün Belirlenmesini MEB'den Talep Ettik
Sendikamızın Danışmanlık tedbiri görevi ücret talebine yönelik açtığı Mahkeme kararında” … danışmanlık tedbiri uygulamak üzere görevlendirildiği açık olmakla davacıya da danışmanlık hizmeti ücretinin ödenmesi gerektiği tartışmasızdır. Bu durumda 5395 sayılı Kanun'un 33'üncü maddesinin 2'nci fıkrasındaki düzenleme karşısında söz konusu ödemelerden sadece kadrolu personelin yararlanacağı, sözleşmeli personelin yararlanamayacağı şeklinde uygulamaya gidilmesi, normlar hiyerarşisine aykırı olarak Anayasa, 5395 sayılı kanun ve ilgili Yönetmelik'te yer alan hükümlerin yerine, daha alt kademedeki Esasların uygulanması hukuka aykırı olup, tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” hükmüne yer verilmiştir. Mezkûr Kanunda açıkça bu ücretin ödenmesi gerektiği ifade edilmektedir. Mahkeme kararında ise danışmanlık tedbiri ücretinin ödenmesi gerektiği tartışmasızdır.
 
Seydişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mahkeme kararı doğrultusunda davayı kazanan üyemize ücret ödemesi yapmak istemektedir fakat bu ödemeyi hangi ödeme kaleminden yapacağı belli değildir. Bakanlıktan istenen bilgi talebine halen cevap verilmemiştir. Mahkeme kararına uygun şekilde danışmanlık tedbiri görevine ücret ödemesi yapılmalıdır. MEB danışmanlık tedbiri ücretinin hangi birim tarafından, hangi harcama kaleminden yapılması gerektiğine açıklık getirmelidir.

Bakanlığın, oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmesi adına, danışmanlık tedbiri görevlendirmelerine ücret ödenmesi konusunda gerekli düzenlemeleri yapması ve konu ile ilgili olarak tarafımıza bilgi verilmesi hususunda MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden resmi talepte bulunduk.
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular