Danışmanlık Tedbiri Ücreti Ödenmesine Yönelik Verdiğimiz Mücadeleyi Kazandık - Duyurular
Duyurular // 2 Nisan 2024 Salı
Danışmanlık Tedbiri Ücreti Ödenmesine Yönelik Verdiğimiz Mücadeleyi Kazandık

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası olarak, kurulduğumuz günden bugüne kadar danışmanlık tedbiri uygulamalarına ücret ödenmesine yönelik vermiş olduğumuz mücadele sonuçlarını vermiştir. Sendikamız danışmanlık tedbiri görevlerine yönelik aldığı eylem kararıyla, idari mahkemelerde açtığı onlarca “danışmanlık tedbiri ücret talep” davalarıyla, Adalet Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yaptığı yazışmalar ve  üst düzey görüşmeler ile danışmanlık tedbiri ücreti konusunun çözülmesi için yoğun bir mücadele göstermiştir. Hiçbir sendikanın almadığı danışmanlık tedbiri eylem kararıyla yıllardır süregelen ücret adaletsizliğine en net bir şekilde tavrını ortaya koymuştur. Gelinen bu noktada ücret konusunda yaşanan bazı sıkıntıların devam etmesi üzerine Adalet Bakanlığı’na yazdığımız yazıda konunun netlik kazanmasını talep etmiştik. Adalet Bakanlığı 28.03.2024 tarih ve 512/1282 sayılı yazısında: “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarındaki sosyal çalışma görevlilerine yapılacak olan ödemenin kim tarafından yapılacağı hususunda bir düzenlemenin olmaması sebebiyle belirsizliğin giderilmesi amacıyla yapılan çalışma neticesinde bahse konu personellere yapılacak olan ödemenin maaş unsuru üzerinden hesaplanarak Bakanlığımız Mahkemeler Bütçesinin ’01.01.30.01 Ödenekler’ tertibinden yapılacağı netlik kazanmış ve başkanlığımız görüş yazıları doğrultusunda uygulama da bu yönde yapılmaktadır.” Hükmüne yer vererek Adalet Bakanlığı ücret konusunda yaşanan belirsizliği ortadan kaldırmıştır.


  DANIŞMANLIK TEDBİRİ ÜCRET TALEBİNDE BULUNMAK  İÇİN İZLENECEK YOL

Tamamlanan bir danışmanlık tedbiri ücret talebi için yapılması gerekenler:

Öncelikle ücret talep dilekçesi ve eklerini okul idarenize vermelisiniz.

Danışmanlık tedbiri görevini yürüttüğünüz her ay için ayrı bir ücret talebinde bulunabilirsiniz.

Danışmanlık tedbiri yürüttüğünüz öğrenci sayısına göre değil danışmanlık tedbiri yürüttüğünüz süreye göre ücret alacaksınız.

Çeşitli ödemeler tablosuna Danışmanlık tedbiri görevi yaptığınız dönemin ay yıl bilgilerini derece kademe bilgilerini girmelisiniz.

Örnek olarak sunduğumuz çizelgeyi kendi durumunuza göre düzenlemelisiniz.
Dilekçe örneğine sayfanın altında bulunan sekmeden ulaşabilirsiniz.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular