Darıca'da Promosyon Ödemeleri Güncellensin Ortak Basın Açıklaması - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 26 Eylül 2022 Pazartesi

Eğitim Gücü Sendikası Kocaeli ili Darıca İlçe Temsilciliğimiz İlçe MEM ile Yapı ve Kredi Bankası arasında 25.12.2020 tarihinde imzalanan 3 yıllık promosyon anlaşmasının çalışanlar aleyhine yarattığı sorunları anlatmak ve promosyon ücretlerinin güncellemesini ya da bu haksız sözleşmenin tek taraflı feshedilmesini talep etmek için 26.09.2022 tarihinde Yapı ve Bankası Kredi Bankası Darıca şubesi önünde kamu eğitim sendikaları ile ortak basın açıklaması yaptı.

Darıca'da Promosyon Ödemeleri Güncellensin Ortak Basın Açıklaması
Kocaeli İl Temsilcimiz Şeyma Soydaş Darıca İlçe Temsilciliği yönetimimiz yanında bulunarak önemli açıklamalar yaptı.

Ülkemizde son aylarda enflasyon tamamen kontrolden çıkmış, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitleleri zamlar altında ezilerek geçim derdine düşmüştür.

Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçileri ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıyadır. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirmiştir.

Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır.

Darıca Yapı ve Kredi Bankası ile Eğitim Emekçisini kapsayan; 3 yıllık (25/12/2020_15/12/2023) 3600 TL karşılığıyla imzalanan banka promosyon sözleşmesinden bugüne, geçen süre içerisinde kamu emekçileri, yaşanan enflasyon ve yüksek döviz kurları karşısında alım gücünü iyice yitirmiştir.

Resmi verilere göre yıllık tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) %79,60 ve üretici fiyat enflasyonunun (ÜFE) %144,61 olarak açıklandığı bir ortamda eğitim ve bilim emekçilerinin maaş, ek ders ve diğer ödemelerdeki artışlar dikkate alınarak bankalar ile yapılan promosyon sözleşmeleri yeniden değerlendirilmeli, eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımlar en kısa sürede atılmalıdır.

Tüm bu gerekçeler göz önünde bulundurularak, banka promosyon sözleşmesinin güncellenmesini, yaşanan hayat pahalılığına bir nebze de olsa çare olabileceğini düşünmekteyiz.

Darıca Milli Eğitim personellerine Yapı ve Kredi Bankası tarafından ödenen promosyon ücretlerinin ilgili promosyon hükümleri ile genelgeler ve Türk Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili hükümleri kapsamında, güncellenen maaş-ücret ve diğer ödemeler oranında yeniden değerlendirilip, taraflar arasında ek protokol düzenlenerek ilave promosyon ücreti ödenmesini talep ediyoruz.

Hakkımız olanı istiyoruz. Güncelleme olmazsa, tüketimden gelen gücümüzü kullanacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

 
 
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları