Deprem Tazminatı Alamayan Üyemiz Adına Açtığımız Davayı Kazandık - Duyurular
Duyurular // 1 Mart 2024 Cuma
Deprem Tazminatı Alamayan Üyemiz Adına Açtığımız Davayı Kazandık

Diyarbakır ili Bismil ilçesinde rehber öğretmen olarak çalışmakta olan üyemiz, Temmuz ayında ilçesinde Tercih Danışmanlığı görevini yaparak “Fiili Çalışma” şartını da yerine getirmiş olmasına rağmen deprem tazminatını alamamıştır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazdığı dilekçe ile tazminatın ödenmesini talep eden üyemiz, “Fiili Çalışma” şartını yerine getirmediği gerekçesiyle ödenemeyeceği cevabını almıştır. Oysa üyemiz görev yaptığı ilçede, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından resen görevlendirilmiş ve ilçede Tercih Danışmanı olarak çalışmıştır.

Üyemizin mağduriyetinin giderilmesi için Diyarbakır 1. İdare Mahkemesinde açtığımız davayı kazandık. Mahkeme;

“Bu durumda; Diyarbakır ili Bismil ilçesi, ……. Lisesi'nde 2023 yılının Temmuz ayında tercih danışmanı olarak fiilen hizmet ettiği açık olan davacının 11.05.2023 tarih, 7267 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla getirilen deprem bölgesi tazminatından yararlanmak amacıyla yapmış olduğu başvurunun reddine dair işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Öte yandan dava konusu işlem hukuka aykırı olduğundan Anayasanın 125. maddesi gereğince dava konusu işlem sebebiyle davacının yoksun kaldığı parasal hakların dava tarihi olan 12.10.2023 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesi gerekmektedir.”

Hükmüne varmıştır.

Eğitim Gücü Sendikası olarak hukuktan aldığımız güç ile üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik