Deprem Tazminatlarının Ödenmesini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 9 Eylül 2023 Cumartesi
Deprem Tazminatlarının Ödenmesini Talep Ettik

Cumhurbaşkanlığı’nın 12.05.2023 tarihli ve 32188 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan kararı ile deprem bölgesindeki kamu görevlilerine 06.02.2023 tarihinden itibaren 6 ay süreyle aylık 2.059,99 TL tazminat ve 972 TL fazla çalışma ücreti olmak üzere toplamda 3.031,99 TL ödeme yapılacağı duyurulmuştu.

Sendikamıza ulaşan bilgiler göre yaz aylarında da ödenmesi gereken deprem tazminatı, deprem felaketini yaşayan illerin bazılarında düzenli olarak ödenirken kimi illerde hiç ödeme yapılmamış, bazı illerde ise yalnızca belli ilçelerde tazminat ödemesi yapılmıştır. Bu durum depremi yaşamış öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanları arasında hak kaybı ve mağduriyet yaşatmaktadır.

Cumhurbaşkanlığının ilgili kararına istinaden, iller ve ilçeler arasında oluşan bu farklılığın neden kaynaklandığı, ilgili ödemelerin neden yapılmadığı ve deprem tazminatlarının personele ne zaman ödeneceği hakkında bilginin 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde tarafımıza iletilmesi, ilgi kararnameye istinaden 6 ay süreyle ödenmesi gereken deprem tazminatlarının deprem bölgesinde görevli tüm personele ödenmesi, illere ve ilçelere göre oluşan farkın giderilerek hak kayıplarının geriye dönük hesaplanarak yatırılması ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular