Depremzede Eğitim Çalışanlarına Şartsız Koşulsuz Tayin Hakkı Verilmeli - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 26 Şubat 2023 Pazar

6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ilimizi derinden etkileyen deprem gerçeğinin etkisi her geçen gün eğitim sistemimizde etkisini sürdürmektedir.

Depremzede Eğitim Çalışanlarına Şartsız Koşulsuz Tayin Hakkı Verilmeli
Depremzede memur ve öğretmene koşulsuz tayin hakkı verilmelidir. Deprem bölgesinde görev alan ve bölgede gönüllü çalışmak eğitim çalışanlarının mağdur edilmemesi adına Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e çağrımızdır. 
 
Bölgede çalışan veya gönüllü çalışmak isteyen memur ve öğretmenlere acilen teşvikler sunulmalıdır. Zorunlu hizmet affı, hizmet puanı yükseltme, barınma ve kira desteği gibi teşvik önerilerimiz değerlendirilmeli ve deprem bölgesinde çalışan veya gönüllü çalışmak isteyen eğitim çalışanlarının sayısı yükseltilmelidir. 
 
Sendikamıza gelen talepler içerisinde “Evim hasarlı değildi ama ev sahibim kendi evi hasarlı diye beni evden çıkarıyor. Eş durumu bekliyorduk eşim Bursa’da ben kızımla Diyarbakır’daydım. Şimdi evsiz de kaldık. N’olur bir şey yapın ne olur.” Başka bir öğretmen: “Eşim ve çocuğumu görev yeri olan Şanlıurfa’ya mecburen bırakıp döneceğim ben Sakarya’da onlar orda. Normalde paramparçaydık depremde perişan olduk artık BİTTİK... Sağlık Bakanlığı kadar olamadılar.” diyor. “Evimize girmeden ne halde olduğunu görmeden evimize sağlam raporu verildi, artçılar devam ederken, psikolojimiz alt üstken, can güvenliğimiz sağlanmazken bize tayin hakkı verilmemesi neden? Bu konuyu tek dile getiren sendika Eğitim Gücü Sen” diyerek devam ediyor. 


Sayın Mahmut Özer, yaptığı ilk açıklama ile deprem bölgesinden il dışına veya deprem bölgesine eşit görevlendirmeler yapılacağını açıklamıştır. Maalesef görüyoruz ki bölgeye hiçbir teşvik ve destek sunmadan yalnızca deprem bölgesine sistemsiz bir şekilde görevlendirme açılmıştır. Deprem bölgesinde görev almak isteyen ancak il, ilçe, okul, görevlendirme süresi, barınma desteği gibi konularda bilgi sunmadan görevlendirme açan MEB’e çağrımızı yineliyoruz. Belirsizliklerle dolu bir süreç yönetilemez. Deprem bölgesinde yaşayan halkımızın ve eğitim çalışanlarımızın daha fazla mağdur olmaması adına sürecin doğru yönetilmesini istiyoruz.
 
Dört eğitim sendikası temsilcileri ile görüşerek karara bağlanan mazeret atama koşulları beklentiyi karşılamaktan uzaktır. Sahadan habersiz Bakanlık ve yetkilileri ile görüşmeye çağırılan sendika yetkililerinin hemfikir olduğu yer değiştirme koşullarına itirazımız sürmektedir. Önceki yıllarda olduğu gibi afet durumunda tanınan hakların sağlanması, madde ve manevi olanakların tanınması talebi ile Eğitim Gücü Sen olarak susmayacağız.
 
Oğuz ÖZAT
Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları