Dünya Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 21 Ekim 2022 Cuma

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Dış İlişkiler ve Basın İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülşah YAVUZ “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü” dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Dünya Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı
Tüm basın mensuplarının gününü kutlayan Yavuz, mesajında şunları söyledi: “İlk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval gazetesinin 21 Ekim 1860'ta ilk yayınını gerçekleştirmesi dolayısıyla bugün, 'Dünya Gazeteciler Günü' adıyla tüm gazetecilere atfedildi.
 
Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün 05.02.1924 tarihinde İzmir'de gazetecilerle “Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır.” ifadesinde olduğu gibi en temel insan haklarından olan haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı kuşkusuz gazetecilik mesleğidir. Gazeteciler, kamu adına hareket ederek doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatarak, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının oluşumuna ve demokrasinin yerleşip güçlenmesine önemli katkılarda bulunmaktadırlar.

Doğru ve gerçek haberlerle görsel ve yazılı olarak görevini yerine getiren yerel ve ulusal basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutlar, sağlık, huzur ve başarılar dilerim."

Gülşah YAVUZ
Eğitim Gücü Sen Genel Başkan Yardımcısı
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik