Eğitim Çalışanlarına Karşı Yapılan Her Türlü Şiddete “hayır” - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 16 Mart 2022 Çarşamba

Eğitim Gücü Sendikası Kayseri İl Başkanı Yasemin ÇANDIR, 16.03.2022 günü Kayseri İli Yahyalı İlçesinde Meslek Eğitim Merkezi Motor bölümü öğrencisinin, ders esnasında öğretmenini bıçaklaması ve arkadaşlarına da bıçakla saldırdığı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

Eğitim Çalışanlarına Karşı Yapılan Her Türlü Şiddete “Hayır”Yasemin ÇANDIR, öğretmenimize ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerini iletti. Öğretmenimizin sağlık durumunun iyi olmasının tek sevindirici durum olduğunu, ancak öğretmene yönelik bu tarz şiddet olaylarının artmasının endişe verici olduğunu dile getirdi. Toplumun hiçbir kesiminde şiddetin kabul edilemeyeceğini, mesleğini icra etmeye çalışan öğretmenlere yönelik şiddet karşısında da eğitim camiasının birlik olması ve sesini çıkarması gerektiğini ifade ederek; yasal düzenlemelerle caydırıcı hale getirilmesini; bunun yanı sıra toplum ruh sağlığının iyileştirilmesi üzerine de çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Unutulmamalıdır ki; ” Geleceğimizi şekillendiren eğitimcilerimize yönelik şiddeti engelleyemezsek toplumun hiç bir kesiminde şiddeti engelleyemeyiz.”

Her geçen gün LGS gibi sınavlar nedeniyle öğrencilerin matematik bilen ve bilmeyenler diye ayrıştırıldığını, okullara ve öğretmenlere sınav kazandırma noktasında büyük baskıların yapıldığını, ikinci sınıf öğrencilerine bile test kitabı dağıtıldığını, sınavı kazanan üç beş öğrenci dışında binlerce öğrencinin sistem tarafından heba edildiğini, sistemin bu öğrencilerin bilinçaltlarına “Siz hiçbir işe yaramazsınız.” duygusunu aşıladığını belirtti. Eğitimde feda ettiğimiz her bireyin bizlere bu tarz üzücü olaylar yaşatmasının ise kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bu durumun öğretmenlerin okullarda can güvenliğini tehlikeye attığını,  çalışma motivasyonlarını olumsuz etkilediğini ve camianın artan ekonomik baskılarında etkisiyle ciddi bir tükenmişlik yaşamaya başladığını gözlemlediklerini dile getirdi.

Çandır, “Eğitim Gücü Sendikası olarak eğitim camiasına hizmet etmenin tek gayeleri olduğunu, bu olayın takipçisi olacaklarını, öğretmenimize yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu söyledi. Öğretmenimize, ailesine ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerini yineleyerek öğretmenimizin istemesi halinde hukuki destek de sağlayacaklarını dile getirdi. Eğitimcilerimiz yalnız değildir , her daim yanlarındayız ve böyle üzücü olayların bir daha yaşanmaması tek gayemiz” dedi.
 
Yasemin ÇANDIR
EĞİTİM GÜCÜ SEN KAYSERİ İL BAŞKANI
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları