Eğitim Çalışanlarına Yapılan Şiddete Kim Dur Diyecek? - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 27 Nisan 2024 Cumartesi

BAKANLIK YİNE SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA YAPILAN ŞİDDETE KİM DUR DİYECEK?

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Orkide KEPEKÇİ son günlerde artan eğitim çalışanlarına şiddet konusunda basın açıklaması düzenledi.

KEPEKÇİ; “Okullarımızdaki güvenlik sorunu, eğitim çalışanlarına uygulanan şiddetin karşılıksız kalması, her ne kadar şiddet olayı yaşanırsa yaşansın Bakanlığın sessizliği ile maalesef okullarımız ve eğitim çalışanlarımız adeta sahipsiz bırakılmıştır.

Eğitim çalışanlarına şiddet, her gün duyduğumuz bir haber haline geldi maalesef. Okullarımızdaki güvenlik sorunu çözülmediği gibi çözüme yönelik bir adım da atılmamaktadır. Okul dışından biri rahatlıkla okula hatta sınıfa kadar girebilmekte, öğretmeni darp edebilmektedir.

Bir haftada 16 öğretmen şiddetinin yaşandığı dönemde Sayın Bakanımız öğretmenlerimize geçmiş olsun dileklerini iletmiş ve sonraki süreçte şiddete uğrayan öğretmenlere Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar tarafından hukuki destek verileceğini açıklamıştı. Biz zaten Eğitim Gücü Sen olarak üyelerimize her türlü hukuksal desteği sağlıyoruz. Talebimiz böyle olaylara mahal vermeyecek, gerekli yaptırımları içeren ‘Öğretmene Şiddet Yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesidir.

Bir okuldaki güvenlik zafiyeti sadece öğretmenleri ilgilendirmez. Herhangi biri elini kolunu sallayarak okullara hatta sınıflara kadar girebiliyorsa öğretmenler kadar öğrencilerimizde risk altındadır. Hastanelerde, bankalarda, devlete bağlı birçok kurumda güvenlik görevlileri varken neden okullarımızda yok sorusu sadece bizim aklımıza mı geliyor. Eğitim çalışanları ve öğrencilerimiz açık hedef halindedir. Her zaman söylediğimiz gibi eğitimden tasarruf olmaz. Ancak bizim ülkemizde tasarruf ilk eğitimle başlıyor. Okullarımız, öğretmenlerimiz yalnız bırakılıyor. İl gezilerimizde birçok okul geziyoruz. İl merkezlerinde bile güvenlik görevlisi olan okulun çok az olduğunu gördük. O okulda sadece öğretmen, eğitim çalışanı yok. O okulda ülkemizin geleceği olan öğrencilerimiz var. Okulda yaşanan şiddetten sadece mağdur olan öğretmen etkilenmez. Eğitim etkilenir. Şiddet olayına şahit olan öğrenciler için bu travmatik bir olay değil midir? Keza öğretmenimiz için de aynı durum söz konusudur. Öğrencilerinin gözü önünde darp edilmesi öğretmenimizi incitmez mi? Şiddet olayının yaşandığı bir okulda öğretmen veya öğrenci kendini güvende hissedebilir mi? Kendini güvende hissedemediği bir noktada insan yemek bile yemeye çekinirken eğitim nasıl yapılır?

Eğitim Gücü Sendikası olarak eğitim çalışanlarına her türlü şiddetin son bulmasını istiyoruz. Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Tüm öğretmenlerimiz bizim öğretmenimizdir. Üyemiz olsun olmasın şiddete uğrayan her öğretmenimizle bizzat ilgileniyor, süreçlerini takip ediyoruz.  Eğitim çalışanlarına şiddet için caydırıcı cezalar gelmesi elzemdir. “dedi.

 

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları