Eğitim Gücü Dergisi 8.sayısı Okuyucularıyla Buluşuyor - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 26 Kasım 2022 Cumartesi

Bilimin yol göstericiliği ve hukukun gücünü rehber edinen Eğitim Gücü Sen; aylık periyotta dijital, üç ayda bir basılı yayımlanan “Eğitim Gücü Dergisi” ile sahanın içinden ses getirmeye devam ediyor. Eğitim çalışanlarının seslerini duyurması için önemli bir platformda olan derginin, isabetli konu tercihleri ve güçlü kalemleri, dijital olarak sekizinci, basılı olarak ise yayımlanan ikinci sayısı ile ilgi çekiyor.

Eğitim Gücü Dergisi 8.Sayısı Okuyucularıyla Buluşuyor
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT’ın sahibi olduğu derginin sorumlu yazı işleri müdürü, sendikamız Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sinem AKŞEMSETTİNOĞLU. Derginin Yayın Kurulunda ise Genel Başkan Yardımcıları Gülşah YAVUZ ve Sinem AKŞEMSETTİNOĞLU’nun yanı sıra; Dilaver BOZKURT, Ebru MEŞE, Fatma TÜTAR, Hasan KOŞAR, Kemal MEŞE, Sevil Keziban GÜNEŞ ve Yasemin ŞENGÖR yer alıyor.
 
Dijital olarak sekizinci, basılı olarak ikinci sayısı yayımlanan dergimizde Genel Başkanımız Oğuz Özat “Eğitim Gücü Sen’in Dünü Bugünü ve Yarını” başlıklı yazısı ile sendikamızın kuruluş amacı , vizyonu ve misyonunu ile sendikal duruşumuzu kaleme aldığı yazısı yer alıyor. Genel Sekreterimiz Sinem AKŞEMSETTİNOĞLU, Öğretmen Kariyer Basamakları Memnuniyet anketimizin sonuçlarını değerlendirdiği yazısında, sendikamızın üyesi olup olmaması fark etmeksizin ankete katılan 12.100 öğretmenden gelen yanıtlarda Milli Eğitim Bakanlığı ve kariyer basamakları sistemi uygulamalarına dair memnuniyetsizliğin ortaya çıktığını gözler önüne seriyor. Sendikamız Mersin Toroslar İlçe Başkanı Ömer Barış EROĞLU, Veda başlıklı yazısı ile okuyucularını 84 yıl öncesine götürüyor. Eğitim Gücü Sen Ankara üyemiz Rüya GÜNDÜZHEV, eğitim sistemimizin günümüz koşullarında öğretmenlerimizi zorlayan yanlarına değinirken, sınav esaslı kariyer sisteminin öğretmenlerin idealist yönünü zedelediğine ve mutlu öğrencilerin 'mutlu öğretmen'lerin ellerinde yetişeceğine dikkat çekiyor.

Eğitim Gücü Sen Denizli üyemiz Fatma Seda KIVANÇ ise kariyer sistemine dair değinilerinde, sınava dayalı uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin okullardaki olası yansımalarını ve veli/öğretmen/öğrenci ilişkisini etkileyecek boyutlarını da ele alıyor. Günümüzün popüler konularından ‘Psikolojik Sağlamlık’ kavramına eğitimin içinden bakan Eğitim Gücü Sen Antalya İl Temsilcimiz Avni YAVUZ, eğitimde psikolojik olarak sağlam bireyler yetiştirilmesinin önemine dikkat çekiyor. Osmaniye İl Başkanımız Ahmet KIRAÇ, okulların açılması ile birlikte yaygın bir sorun olarak dikkatleri çeken mobbinge değinirken Denizli İl Başkan Yardımcımız Gülay ÇETKİN MEB içinde yaşanan keyfi uygulamaların yerini liyakate bırakması gerekliliği üzerinde duruyor. Kocaeli İl Başkanımız Şeyma SOYDAŞ ise 'ücretli öğretmenlik' kavramını, kamuda güvencesiz iş sistemi olarak değerlendirerek, net biçimde eleştiriliyor. Gaziantep İl Başkanımız Emin Okan OKYAY ise Okulda Eğitim Lideri olmak başlıklı yazısında okul müdürlüğüne günümüzün değişen yöneticilik anlayışı çizgisinde bakıyor. Kilis İl Başkanımız M. Mustafa DOĞAN, eğitim çalışanlarının güncel ekonomik şartlarda yaşadıklarına, farklı bir üslupla bir ailenin gözünden bakıyor. Eğitim Gücü Sen Keçiören İlçe Temsilcimiz Ahmet BULUT, yazısında Eğitim Gücü Sen’i apolitik çizgisinden ödün vermeden ülkemizde gerçek sendikacılığın adresi olarak değerlendiriyor. Eğitim Gücü Sen Dergisi Yayın Kurulu Üyesi ve Çarşamba İlçe Temsilcimiz Yasemin ŞENGÖR ise yazısında öğretmenin iş bırakma eylemini mevzuatlar kapsamında inceliyor. Eğitim Gücü Sen Bilim Kurulu Üyesi Ümit ONAT, öğretmenlik mesleğinde itibar zedelenmesinin mesleki tükenmişlikle olan ilgisine dikkat çekiyor. Kocaeli Üyemiz Dilek ÖZKÖKLÜ, öğrenciler arasında yapılan yarışmaları eğitimde psikolojik hizmetler kapsamında ele alıyor.

Eğitim Gücü Dergisi, Dış İlişkiler ve Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Yayın Kurulu Üyesi Gülşah Yavuz’un derlediği bizden haberler köşesi ile üye buluşmaları ve yapılan etkinliklerin özetlendiği bölümünde sendikanın sahanın nabzını, tam da sahanın içinden tuttuğunu gözler önüne seriyor. Dergimizde sendikamızın ilk şubesi olan Şanlıurfa şubemizin 5 Kasım 2022’ de gerçekleştirilen açılışına da yer verilmiştir.
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik