Eğitim Gücü Sendikasından Eş Durumu Tayini İçin Dava - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 28 Temmuz 2023 Cuma
Eğitim Gücü Sendikasından Eş Durumu Tayini İçin DavaEğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, kadroya geçirilen sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayin hakkı icin dava açacaklarını açıkladı.
Ocak 2023'te kadroya geçirilen sözleşmeli memurlara tayin haklarında süre şartı getirilmişti. Kadro verilmiş ama tayin hakkı konusunda kadrolunun hakları verilmemişti. Bu yüzden çok sayıda memur mağdur oldu.
Dün yayımlanan kılavuzun ardından ÖZAT şöyle dedi.
"Hiçbir öğretmen arkadaş kaygılanmasın, sözleşmeden kadroya geçen arkadaşlar kadro hakları kanunda da bellidir, yasalarda da bellidir. Bunu bir atama kılavuzu ile engelleyemezler. Atama kılavuzu kanundan büyük değildir. Bunu Bakanlık bürokratları bilmiyorsa istifa etsin bildikleri işi yapsınlar.
Milli Eğitim Bakanlığı mevzuata aykırı ve hukuksuz bir iş yapmıştır. Hukukla da bunu çözeriz ancak
Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN'den, bu konuda insani irade bekliyoruz. Aileleri
 ayırmak insani değildir.
Diğer sendikalara gelince yeterince 3 maymunu oynadılar. Onlardan da insani sendikal tavır bekliyoruz. Yalandan kılavuz çıktıktan sonra yazı yazmakla olmuyor. 
Eğitim Gücü Sendikası olarak biz Twitter sendikacılığı yapmıyoruz. Bugünü dünden görüyor ve gereğini yapıyoruz. Basın açıklamamızı yaptık. Bireysel davamızı daha kılavuz yayımlanmadan açtık. Şu an davamız devam ediyor. Bugün de kılavuz yayımlandı. Bu haliyle kanuna aykırıdır. Avukatlarımız pazartesi itibariyle yürütmeyi durdurma ve kılavuzun kanuna uygun hale yayımlanması için sendika olarak tüm öğretmenler adına davamızı açıyoruz."dedi
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları