Görevde Yükselme Sınavı İçin  Çan Eğrisi Yöntemi Uygulanması Ve Mülakatın Kaldırılmasını Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 2 Ağustos 2023 Çarşamba
Görevde Yükselme Sınavı İçin  Çan Eğrisi Yöntemi Uygulanması Ve Mülakatın Kaldırılmasını Talep Ettik

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü koordinesinde 09.07.2023 tarihinde gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı sonuçları 28.07.2023 tarihinde açıklanmıştır. Sınav sonucunun açıklanmasından sonra sendikamıza gelen bilgiler neticesinde sınav için baraj kabul edilen 60 puanı geçen memur sayısının oldukça az olduğu, bu sebeple açılan münhal kadroların dolmayacağı görülmektedir.

Memurluk kadrosunda açılan münhal kadro sayısının %73’ü 5. derece kadrolarına verilmiş olup sınavı kazanan 9. derece ve üzeri kadrodaki eğitim çalışanları bu kadroları tercih edemeyecektir. Mağduriyetin temeli memur kadrosunda kalmamakta olup şeflik kadrosu için başvuranlardan çalışma süresi lisans mezunları için 8 yıl, ön lisans mezunları için 10 yıldan az olan eğitim çalışanları 3. ve 4. Derece kadrolarına başvuru yapamayacak sadece 5. Derecelere başvurabileceklerdir. 3 ve 4. Derecedeki münhal kadro sayısı toplam kadro sayısının yaklaşık %66’sını oluşturmaktadır. Münhal kadroları doldurmak için çan eğrisi sistemini uygulanarak oluşan mağduriyetin giderilmesi talebimizdir.

Bir diğer mağduriyet oluşturan konu ise yazılı sınav sonrası yapılacak olan sözlü mülakatlardır. Konu ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın mülakatların kaldırılması konusunda açıklaması olmasına rağmen Görevde Yükselme Sınavı’ndan sonra halen mülakat sistemi uygulanmakta bu durum liyakatsiz atamalara ve yazılı sınav notlarının önemini yitirmesine sebep olmaktadır.

 Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak, konu ile ilgili gerekli çalışmaların yürütülerek, çan eğrisi sisteminin uygulanması ve  mülakatların kaldırılarak yalnızca yazılı sınav sonuçlarına göre değerlendirmelerin yapılmasını talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular