Göreve Başlamada Derece Farkları Nedeniyle Oluşan Adaletsizliğin Giderilmesini Bakanlıktan Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 15 Aralık 2023 Cuma
Göreve Başlamada Derece Farkları Nedeniyle Oluşan Adaletsizliğin Giderilmesini Bakanlıktan Talep Ettik

Milli Eğitim Bakanlığına ataması gerçekleşen Eğitim Fakültesi mezunu devlet memurlarının göreve başlangıç derece ve kademeleri 9/1 olarak belirlenmiştir. Ancak 657 Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesi, Ortak Hükümler Bölümü, 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. bendinde belirtilen özel durumlarda formasyon alarak Millî Eğitim Bakanlığına ataması gerçekleştirilen memurlar daha üst derece ve kademelerden göreve başlamaktadır. Aynı görevi yapan ve aynı zamanda atanmış öğretmenlerin farklı derece ve kademelerde göreve başlaması öğretmenler arasında hak kayıpları ve mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Örneğin Fen ve Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun kişi formasyon alarak biyoloji öğretmeni olarak göreve başladığında 8/1 derece ve kademe ile göreve başlarken, Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliğinden mezun kişi 9/1 derece ve kademe ile göreve başlatılmaktadır. Aynı zamanlarda aynı kadro ile göreve başlayan iki öğretmenin farklı derece ve kademelerde göreve başlaması haksızlık ve mağduriyet yaratmaktadır. Öğretmen ünvanının doğal sahibi olan eğitim fakültesi mezunları, ancak formasyon alarak öğretmenlik hakkı kazanabilen kişilere göre, 3 yıl çalışma karşılığı olan 1 derece geriden göreve başlayabilmektedir.

Bahsi geçen konu ile ilgili kanununda düzenleme yapılması için Bakanlığınızca çalışma yapılarak öğretmenler arasındaki eşitsizlik ve haksızlığın giderilmesini talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular