İl İçi Tayinlerde Sıra Uygulaması Ve İlçe Emri Talebini Meb’e İlettik - Duyurular
Duyurular // 6 Aralık 2022 Salı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il içi atama sürecinde uygulanan atama şekli nedeniyle yaşanan problemler üyelerimiz ve sendikamıza ulaşan öğretmenler tarafından sık sık dile getirilmekte ve çözüm beklemektedir.

İl İçi Tayinlerde Sıra Uygulaması Ve İlçe Emri Talebini Meb’e İlettik
06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 34/1. maddesinin "İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme suretiyle atamalar" başlıklı 34.maddesinin 1.fıkrasında;" İl içinde yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla yapılan sıraya bağlı olarak haziran ve ağustos aylarında birer kez olmak üzere eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı çerçevesinde hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilir. Ataması yapılamayanların sıraları ağustos ayı sonu itibarıyla iptal edilir." denilmekte iken, 17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde sıraların çalıştırılması ile ilgili bir düzenlemeye yer verilmemiş, düzenlenen yönetmelikle birlikte bu uygulama son bulmuştur. Eğitim kurumlarında; öğretmenlerin il içi yer değişiklikleri, emeklilik, ölüm gibi nedenleri ile boşalan normlara atanmak için bekleyen öğretmenlerimiz, “sıra” uygulaması çalıştırıldığında norm açığı bulunan eğitim kurumlarına atanabilecek ve açık normlar bu şekilde hakkaniyete uygun olarak doldurulacaktır. Daha önceki düzenlemede olduğu gibi, il içi isteğe bağlı tayinlerde hizmet puanı usulüne bağlı sıra sisteminin yılda iki kez olmak üzere haziran ve normların belirlendiği ekim ayından sonra işletilmesine yönelik değişiklik yapılması ve il içi tayinlerde ilçe emrinin de işletilmesi sendikamıza iletilen problemi çözecek, oluşabilecek mağduriyetleri giderecektir. 

Eğitim Gücü Sen olarak il içi tayinlerde sıra uygulaması ve ilçe emri talebini MEB’e ilettik. 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular