İl/ İlçe Memlerin Proje Zorbalığı - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 5 Kasım 2022 Cumartesi

40 öğretmenli okuldan 50 proje isteniyor. “Yapmazsanız idarecilik süreniz bittiğinde yeniden müdür yapmayız.” diye tehditlerle Teknofest’e proje baskısı. Okul müdürü üstlerinden yapılan baskı ile öğretmene baskı yapıyor. ‘Gerekirse derse girmeyin bu proje sayısına ulaşalım.’ diyor.

İl/ İlçe Memlerin Proje Zorbalığı
Öğretmenin eğitim öğretim hizmeti engelleniyor. Öyle bir hale geldi ki artık ders işlenmiyor, proje yapılmaya çalışılıyor. Ancak en küçük kaynak da verilmiyor. Ödeme yok, bütçe yok.

Oysa ki Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre proje yapmadığı için hiçbir öğretmene hiçbir işlem yapamazlar.

Eğitim Gücü Sendikamızın zorla proje görevine eylem kararı vardır.

Buradan Milli Eğitim Bakanına ve müdürlüklerine soruyorum; Proje yapın diyorsunuz, projelere destek veriyor musunuz? Kaynak veriyor musunuz? Olanak veriyor musunuz? Bütçe veriyor musunuz? Öğrencisi, öğretmeni harcamaları cebinden proje yapmaya çalışacak, bunu da zorbalıkla yaptırmaya çalışıyorsunuz.

Eğitim Gücü Sen bu konuyu özellikle takip edecek, bu zorbalığı durduracağız.

Öğretmenler eğitim öğretim hizmetini yok ederek baskıyla istenen Teknofest projelerini hazırlamak için derslere giremiyorlar, proje odalarında projeyi yapmaya zorlanıyorlar.

Milli Eğitim Müdürlüklerinin ARGE birimleri var, oraya hamili kartla giden yüzlerce öğretmen var.
Ayrıca proje bir fikirdir, yaratıcılıktır. Proje üretmek dayatma dışında ve ötesinde başka bir şeydir, gönüllülüktür, inovasyon bilgisi ve düşüncesi gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı önce bu yönde maddi kaynaklar ayrılmalı, okulların uygun hale getirmeli, öğretmene bu yönde destekler sunulmalıdır. Zorbalıkla bana şu kadar sayıda proje üreteceksin derseniz, ortaya sadece nicel sayı üretirsiniz.

Oğuz ÖZAT
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası
(EĞİTİM GÜCÜ SEN)
Genel Başkanı
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları