Mahalli Seçim Tarihinin Değiştirilmesini Ysk’dan Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 8 Nisan 2024 Pazartesi
Mahalli Seçim Tarihinin Değiştirilmesini YSK’dan Talep Ettik

31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından siyasi partilerin il ve ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazlar sonucu; bazı ilçelerde seçimlerin tekrarlanacağı duyurulmuştur. Bu çerçevede, Mahalli Seçimlerin 2 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirileceği açıklaması yapılmıştır.

Ancak aynı tarihte Türkiye genelinde 8. sınıf öğrencilerinin gireceği Merkezi Sınav (LGS) uygulanacaktır. Bu durumda, okullarda sandık kurulacak olması nedeniyle, aynı tarihte gerçekleştirilecek seçimler ve sınav öğrencilerimizi olumsuz etkileyebilecek olup fırsat eşitliğine zarar verecektir. Ayrıca, sınav tarihi ve seçim tarihinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle öğretmenlerin hem sınav görevinde hem de seçim kurulunda görev alamayacakları açıkça görülmektedir.

Bu nedenle, öğrencilerimizin sorunsuz bir sınav geçirmesi, olası mağduriyetlere karşı önlem alınması, sınavın güvenirlik ve geçerliliğinin artırılması, öğrencilerimizin ve ailelerinin kaygılarının ortadan kaldırılması adına, Mahalli Seçim tarihlerinin Merkezi Sınav (LGS) tarihinden farklı bir güne alınması gerekliliği ortadadır.

Anayasamızın 42. maddesi ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde, bu durumun önemini göz önünde bulundurarak,  sınav tarihi ve seçim tarihinin aynı güne denk gelmeyecek şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ettik
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular