Manevi Danışmanlık Görevlendirmelerinin İptalini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 5 Haziran 2023 Pazartesi
Manevi Danışmanlık Görevlendirmelerinin İptalini Talep ettik

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise kademelerindeki eğitim kurumlarında “Manevi Danışmanlık” adı altında ÇEDES projesi kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirmeler yapıldığı görülmektedir. İzmir, Eskişehir, Tekirdağ vb. birçok ilde de İl Milli Eğitim Müdürlüklerine konu ile ilgili resmi yazılar gönderildiği ve görevlendirmeler yapıldığı ile ilgili sendikamıza bilgiler gelmektedir.

Belirtilen görevlendirme unvanı olan Manevi Danışmanlığın MYK tanımında eğitim alanı bulunmamaktadır ve bu uygulama Milli Eğitim Bakanlığının müfredat ve amacına aykırıdır. Okullarda dini konularda eğitim ve danışmanlık veren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanlarında ise Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler bu görevi yerine getirmektedir. Okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ve Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenler gerekli Pedagojik Eğitimi almışlardır ve iş birliği içerisinde çalışmaktadır. Bu doğrultuda Manevi Danışmanların okullara görevlendirilmesi özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin mesleki statüsünü ve yeterliliğini zedeleyecektir. Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak dini inanç ve eğitimi destekliyoruz. Eğer okullarda bu konuda eksiklik olduğu düşünülüyorsa DİKAB Öğretmenleri mesleki eğitime alınabilir ve müfredatta değişiklik yapılarak bu eksiklik giderilebilecekken neden Pedagojik Eğitim almamış personel görevlendiriliyor?  Bu kapsamda görevlendirilecek olan, Pedagojik Eğitim almamış Manevi Danışmanlar okullarda bu görevi hangi saat dilimlerinde, hangi görev tanımları kapsamında ve nerede yapacaklardır? Bu uygulama sonucunda okullarda halen görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin görev tanımları ve mesleki yeterlilikleri öğrenci karşısında zarar görmeyecek midir? Okul içinde çatışma ve yetkinlik noktasında sorunlar yaşanmayacak mıdır?

Bu konudan hareketle, okullarda bu alanda bir açık varsa bu açığın İlahiyat Fakültesi mezunu ve Pedagojik Formasyon Eğitimi almış Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri tarafından karşılanacağı mevzuatla hükme bağlıdır. Atama bekleyen binlerce öğretmenimizin yerine alan dışı bölümlerden okullara yapılacak Pedagojik Eğitim almamış personellerin görevlendirilmesi eğitim sistemine zarar verecektir. DİKAB Öğretmenlerinin statüsünü ve öğretmenlik konumunu zedeleyerek varlığını sorgulatacaktır. Bu yanlış uygulamanın iptalini talep ediyoruz.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular