Matematik Ve Bilim Uygulamaları Ders Saatlerinin Düzenlenmesini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 12 Eylül 2023 Salı
Matematik Ve Bilim Uygulamaları Ders Saatlerinin Düzenlenmesini Talep Ettik

Ağustos 2023 tarih ve 2789 sayılı T.C. MEB Tebliğler Dergisi’nde 2023-2024 Eğitim- Öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi yayınlanmıştır. İlgili çizelgeye göre daha önce 2 ayrı ders olan Matematik Uygulamaları ve Bilim Uygulamaları dersi tek ders altında birleştirilmiş ve yalnızca 6 ve 7. sınıfların ders programlarında yer verilmiş ve ders müfredatının haftada 2 saat ile sınırlı olmak koşuluyla uygulanması uygun görülmüştür.

Ders saati azaltılan Matematik Uygulamaları ve Bilim Uygulamaları dersleri öğrencilerin gelişimlerini destekleyen çok önemli dersler olmakla birlikte, yoğun eğitici programı sebebiyle de haftada 2 saat ile birleştirilmiş halde uygulanması mümkün değildir. Birleştirilen ve ders saati azaltılan Matematik Uygulamaları ve Bilim Uygulamaları derslerini planlaması dahiline alan okullarımız; bu doğrultuda norm güncellemiş, öğretmen ihtiyacını ona göre belirlemiştir. Bu durum öğretmenlerimizin de ders saati dolduramaması ve dolayısıyla norm fazlası olma gibi sorunları da ortaya çıkarmıştır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gerekçeleri de dikkate alarak; Matematik Uygulamaları ve Bilim Uygulamaları derslerinin önceki uygulamada olduğu gibi ayrı dersler olarak 2’şer saat olacak şekilde ortaokulun tüm sınıf düzeylerinde ders programlarına eklenmesi, ders saatlerinin artırılmasını talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular