Meb Emirlerini Dinleyen Yok - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 29 Haziran 2022 Çarşamba

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürlüğünün E-26670320-160.02.04-52023072 sayılı 16.06.2022 tarihli yazısı ile kurumlara gönderilen Tercih Danışmanlığı Kılavuzunda yer alan hükümlerin aksine bazı il/ilçe milli eğitim/okul müdürlükleri tarafından tercih danışmanlığı hizmetini yürütmek üzere Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanların tercih dönemlerinde yüz yüze tercih hizmetleri için zorunlu olarak kurumlarına çağrılması üzerine açıklamalarda bulundu.

MEB Emirlerini Dinleyen YokÖzat; ” Eğitim Gücü Sen olarak bir süredir Bakanlık ve sahanın birbirinden kopuk olduğunun farkındayız. Milli Eğitim Bakanlığının bir çok konuda yazı ve emirleri bazı İl/İlçe MEM ve Okul Müdürleri tarafından önemsenmiyor, ciddiye alınmıyor. Kraldan daha çok kralcı gibi il/ilçe ve okul müdürlükleri düzeyinde adeta derebeyi misali bildiklerini okuduklarını şaşkınlıkla gözlemliyoruz. Sendikamızın uzun zamandır en yoğun mücadele alanı ve mesaisi kanun, hukuk, mevzuat ve bakanlık emirlerini yok sayan idarecilerin öğretmenlere yaptığı mobbing, angarya ve keyfi uygulamaları olmaktadır. Gördüğümüz şudur: Bakanlığı kimse takmıyor.

İki yıldır pandemi nedeniyle online yürütülen ve başarıyla yapılan tercih hizmetleri ile ilgili yine bu yıl pandeminin devam etmesi nedeniyle çevrimiçi kararı alınmıştır. En son Milli Eğitim Bakanlığının tercih dönemi çalışmalarının gönüllü yüz yüze yapmak isteyenler dışında EBA’dan online yapılacağını ifade ederek yayımladığı kılavuzda açıkça belirtmesine rağmen Diyarbakır, Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve ülke geneli bir çok ilçe ve okul müdürlükleri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürünü hiçe sayarak yüz yüze yapılması için öğretmenleri zorla görevlendirmeye çalışmaktadır. Öğretmenlerin Bakanlığın yazısı üzerine zaten ekonomik olarak zorlanarak ve binlerce lira ödeyerek ailelerinin yanına, memleketlerine gitmişken, ilgili müdürlüklerin öğretmenlere Bakanlık emirlerine rağmen yüz yüze zorlaması insani ve ekonomik durumu yok saymaktadır. Bu kişiler öğretmenlerimizi keyfiyetle binlerce kilometre uzaktan göreve çağırmaktadır.

İl /İlçe Milli Eğitim ve okul müdürlükleri kendilerini Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde görerek öğretmenleri keyfi ve kişisel taleplerle Bakanlık emrine uyarak ve güvenerek planlamalar yapmış memleketlerine gitmiş öğretmenlere yaptıkları ancak zorbalıktır ve adeta ‘Emirleri ve mevzuatı saymıyorum.’ demektir. Bakanlığın “Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanlar tercih dönemi fiilen görev yapacaklar.” cümlesini yüz yüze yapacaklar olarak anlamlandırıp, bu şekilde işlem yapmaları ise ‘Bakanlığın emirlerini ve okuduğunu anlamayan idareciler ile mi yönetiliyoruz?’ sorusunu akla getirmektedir.”

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT “Eğitim gücü Sen olarak yapılan hukuksuz işleme dönük 27/06/2022 tarihinde online tercih çalışmaları yapılmasına dönük eylem kararı almamıza neden olmuşlardır. Düşünün ki; bir eğitim sendikası Bakan ve Genel Müdürlük emirlerine uygun davranılması ve bu emirleri koruma amaçlı eylem kararı almak zorunda bırakılıyor. İlgili İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürleri Milli Eğitim Bakanlığı emir ve kararlarına uygun davranmalı ve mevzuat bilgilerini yeniden gözden geçirmelidir.” diyerek hem Milli Eğitim Bakanlığını, hem de Bakanlığa bağlı yöneticileri görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları