Meb İdari Personel Özlük/maaş İyileştirmesi Talebini Meb'e İlettik - Duyurular
Duyurular // 6 Aralık 2022 Salı

Milli Eğitim Bakanlığınca Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı 19 Kasım 2022 Cumartesi günü düzenlendi. Uzman öğretmenlik sınavına okullarda aday öğretmenlik dahil en az 10 yıl görev almış ve halen okullarda çalışmakta olan kişiler; Başöğretmenlik sınavına ise 10 yıl uzman öğretmen olarak okullarda görev almış ve halen okullarda çalışmakta olan kişiler girebildi.

MEB İdari Personel Özlük/Maaş İyileştirmesi Talebini Meb'e İlettik
Oysaki Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde idari kadroda görev alan, idari üst sorumluluklar taşıyan, zor şartlarda ve özveri ile görev yapan Bakanlığımıza öğretmen olarak atanmış ve sonrasında görevde yükselme ile Bakanlık Merkez Teşkilatında görevli Genel Müdür, Daire Başkanı, Şube Müdürü, Bakanlık Müfettişi ve Taşra Teşkilatında görevli İl Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve Eğitim Müfettişi olan öğretmen kökenli idareciler bu sınava girememiş ve bu haktan faydalanamamıştır. 

Milli Eğitim Bakanlığının İdari Personel sınıfında çalışan öğretmenlerimiz; ek ders ücreti alamadığı için, okullarda çalışan öğretmenlerin kurs ve egzersiz gibi ekstra gelir kalemi olan durumlardan faydalanamamakta kendi kıdeminde bir öğretmenin gelirinin altına bir gelir elde etmektedir. Buna rağmen okullardaki öğretmenlere tanınan Uzman ve Başöğretmenlik hakkı da idari sınıfa tanınmamış bu da aradaki gelir farkının bir hayli açılmasına sebep olmuştur.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak; öğretmenken görevlerinde yükselerek idari sınıfta olan Bakanlık Merkez Teşkilatında görevli Genel Müdür, Daire Başkanı, Şube Müdürü, Bakanlık Müfettişi ve Taşra Teşkilatında görevli İl Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Eğitim Müfettişi vb. tüm idari personelin öğretmenlik özlük haklarından mahrum edilmemesi ve emeklerinin karşılığını maddi gelir olarak da alabilmeleri için Uzman ve Başöğretmen olma haklarının kendilerine tanınmasını; aksi halde maaşlarında koşulsuz iyileştirmelerin yapılmasını ve oluşan ekonomik hak kaybı ve mağduriyetlerin giderilmesini MEB Personel Genel Müdürlüğünden talep ediyoruz. 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular