Meb’den Çocuk Teslimi Ve İcap Görevi İçin Mevzuata Aykırı Kaçamak Cevap - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 29 Haziran 2022 Çarşamba

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT çocuk teslimi ve icap görevi konularında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi müracaatlarımıza cevap verilmeksizin, tarafı olduğumuz ve medyaya sunulmuş olan Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman icap görevi yapar ifadesinin yer aldığı haber ve haberde geçen Bakanlık yazısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

MEB’den Çocuk Teslimi ve İcap Görevi İçin Mevzuata Aykırı Kaçamak CevapÖzat; “Eğitim Gücü Sendikası olarak Bakanlığa yazı yazdığımız halde cevap verilememiş, ilgili idareye verdikleri görüş yazısı ise taraf olarak Eğitim Gücü Sendikası’na sunulmamıştır. Bakanlığın medyaya sunduğu ve tarafınızın da yayınladığı ‘icap görevi yapar’ yazısında tarafımızın iddia ettiği mevzuatla bağdaşmayan nöbet ve ücret konularına değinilmemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün geçmişte “Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman yine icap görevi ve nöbeti ile ilgili mevzuatta tanımlı görevi yoktur.” yazısı üzerine yine aynı bakanlıkta daha farklı görüş yazısı çıkması ise Milli Eğitim Bakanlığında mevzuat yerine keyfiyetin kol gezdiğini göstermektedir.

Üyelerimizin farklı bakanlıklarda karakollarda, Adliyede nöbetçi yapılmasına dönük eylem kararlarımız devam etmektedir. Bu hukuksuz mevzuata aykırı görevlere dönük üyelerimiz üzerinden davalar açılmış, yine hukuki süreç devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız; devletin hukuk ve mevzuatına uygun davranmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Hukuka, mevzuata ve yasalara aykırı her hangi bir işlem, devleti yok saymak devlet ve devlete olan güveni zedelemektir.” sözleriyle icap görevi konusundaki sorulara açıklık getirdi.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat “Öğretmenler personel yetersizliğinde herhangi bir alanda görevlendirilebilecek, diğer bakanlıkların yedek elemanı değildir. MEB öğretmenlerinin haklarını korumalı, huzurla görevlerini yapmalarını sağlamalıdır. Adalet Bakanlığı eksik personelini pedagog alımları yaparak bir an önce tamamlamalıdır. Adaleti sağlamakla yükümlü Adalet Bakanlığı bu adaletsiz ve hukuksuz işlemlerden vazgeçmelidir.” diyerek çocuk teslimi ve icap görevi konularında da hukuksuz uygulamaların karşısında, yasal dayanaklarla en dik duruşu sergileyeceklerini ifade etti.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları