Meb'den Mazerete Bağlı Yer Değiştirmelerde İlçe Emri Uygulanmasını Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 26 Ağustos 2022 Cuma

Millî Eğitim Bakanlığı, 2022 Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusuna çıkmış ve 22 Ağustos 2022 tarihinde yer değiştirme sonuçları ilan edilmiştir.

ilce
Aynı gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası yapılan yazılı basın açıklaması Madde 12'de “Eş durumu ve benzeri taleplerle özür tayinine müracaat eden öğretmenlerimize, başvuruların istisnasız tamamının karşılandığı müjdesini vermek istiyorum.” ifadesi yer almaktadır.
Kabine Toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında yaptığı aynı açıklama her ne kadar mazerete bağlı yer değiştirme müracaatında bulunan öğretmenleri memnun etmiş olsa da, sonuçların açıklanması ile beraber aslında birtakım istisnaların söz konusu olduğu ortaya çıkmıştır.

Mazerete bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenlerden iller arası tercih yapanların il emrine atandıkları, ancak il içi mazerete bağlı tercihte bulunan öğretmenlerden tercihlerinden herhangi birine yerleşemeyen öğretmenlerin mağduriyetine yönelik herhangi bir uygulama gerçekleştirilmemiştir.

Bazı illerimizin ilçelerinin birbirine olan mesafesi iller arası mesafeden çok daha fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda, mazerete bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunan ve tercihlerinde herhangi birine yerleşemeyen öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına ilçe emri uygulaması bir gerekliliktir.

Anayasamızın, İnsan Hakları Beyannamesinin ve BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin aile birliğinin korumaya yönelik maddeleri göz önünde bulundurularak il içinde aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği yapmak isteyip kontenjan ya da puan yetersizliği nedeniyle atanamayan öğretmenlerin il içinde ilçe emri uygulaması ile mağduriyetlerinin giderilmesi ve 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na dayalı olarak tarafımıza bilgi verilmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan reami talepte bulunduk.
 
 
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik