Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Organize Edilen  ''cumhuriyete Doğru''  Tiyatro Oyununa Davetliydik - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 27 Aralık 2023 Çarşamba
Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Organize Edilen  ''CUMHURİYETE DOĞRU''  Tiyatro Oyununa Davetliydik

Ankara; başkent olmaya yakışır kültür sanat etkinlilerine ev sahipliği yapar. Kültür ve sanatın Başkenti Ankara’da; Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN öncülüğünde Doç. Dr. İbrahim SARITAŞ danışmalığında hazırlanan ve izleyenlerin hepsini etkileyen, duygulandıran, millî duygularımızı en üst noktaya taşıyan “Cumhuriyete Doğru” tiyatro eserinin gösterimine  Bakanımızın daveti üzerine yönetim kurulu olarak katıldık. Bir öğretmenin; öğrencisi Ali’ye,  Cumhuriyetin nasıl ilan edildiğini anlattığı karşılıklı soru cevap şeklinde sıcak diyalogları ile başlayan oyun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve bu süreçte tarihe damgasını vuran kurucu değerimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere Kazım KARABEKİR, İsmet İNÖNÜ, Fevzi ÇAKMAK, Rauf ORBAY, Mehmet Akif ERSOY, Hamdullah Suphi TANRIÖVER, Halide Edip ADIVAR, Kurtuluş Savaşında Türk kadınını temsilen Kara Fatma ve adını burada yazamadığım daha nice kahramanımızı 110 kişilik kalabalık bir kadro ile sahneliyor. İşgal altındaki topraklarda Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde başlayan Kurtuluş Mücadelemizi; tarafsız, tarihsel gerçeklere bağlı bir şekilde anlatan oyun salonda bulunan tüm izleyicilerin beğenisini toplarken, uzunca süre ayakta alkışlandı. Usta oyuncuların rol aldığı ve Hamdullah Suphi rolündeki Ahmet YENİLMEZ tarafından meclis kürsüsünden İstiklal Marşımızın 10 kıtasının okunduğu sahne tüm izleyenlerin ayağa kalkarak eşlik etmesiyle duygu dolu anlara sebep oldu. 110 oyuncunun da rollerinin hakkını fazlasıyla verdiği oyunda “Mustafa Kemal Paşa” rolünde hepimizi etkileyen Serdar YEĞİN’i ve oyunda emeği geçen herkesi kutuluyoruz. Oyunun konusu “Cumhuriyetin doğuşu” olur da öğretmen olmaz mı? Mustafa Kemal ATATÜRK’ün daha kuruluş aşamasında öğretmene verdiği değeri ifade eden konuşması, salonda bulunan -başta öğretmenler olmak üzere- herkesin beğenisini topladı. 

Millî Eğitim Bakanlığının ve Bakanının görevlerinden biri de öncü olmaktır: Değişimde öncü olmak, gelişen dünyaya ayak uydurmada öncü olmak, yol göstermek noktasında öncü olmak, sanatsal faaliyetlerde vb. tüm alanlarda öncü olmak… Sayın Bakan Yusuf TEKİN; göreve başladığı günden beri alışılmışın dışında bir tarzla Bakanlığın temelini oluşturan “öğretmen”ini dinlemek ve sahadan aldığı notlarla sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretmeye çalışmakla başladı işe. Bunu yaparken de öğretmenleri temsil eden sendikaları ve STK’ları da dinlemeyi ihmâl etmedi. Türkiye’nin ilk ve tek “Apolitik” sendikası olarak bugüne kadar Bakanlıkta yanlış yapıldığını düşündüğümüz bir uygulama olduğunda eleştirimizi yapıp, resmi yazışmalar, görüşmeler yoluyla veya hukuksal olarak hak arama mücadelemizi verdik. Ancak; yapılan doğru işler için de teşekkür etmeyi ihmal etmedik. Millî Eğitim Bakanlığının; Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu denli güzel bir esere imza atmasını çok önemli görüyor, bu eserin ortaya çıkmasında ve sahnelenmesinde öncü, fikir sahibi olan Sayın Bakan Yusuf TEKİN’e ve oyunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ne kadar mümkün olur bilmiyoruz ama imkân olsa da bu oyunu tüm öğretmenler ve öğrenciler izleyebilse. “Cumhuriyete Doğru” oyunu; bize, Millî Eğitim Bakanlığında ilerleyen günlerde çok daha güzel işlere imza atılacağına dair umut ışığı oldu. Umuyoruz ki Millî Eğitim Bakanlığı; Sayın Bakan Yusuf TEKİN öncülüğünde eğitim, öğretmen, eğitim çalışanlarının sorunlarına dair çözümlerde ve bilim, spor, sanat vb. alanlarda yaptığı çalışmalarla kendinden söz ettirecektir.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik