Mülakatlar Haksızlık Yaratıyor - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 12 Eylül 2023 Salı
Mülakatlar Haksızlık Yaratıyor

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN’in katıldığı bir televizyon programında yaptığı öğretmen atamalarındaki mülakatlara dair açıklamasına tepki gösterdi.

ÖZAT; “Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf TEKİN katıldığı bir programda mülakatlar için bir çalışmalarının olduğunu dile getirmiştir. Bu çalışmaya göre öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jürinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak, kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek. Ayrıca bu mülakatta öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek. Bu süreç de kamera ile kayıt altına alınacak. Sayın TEKİN’e göre bu şekilde hem torpil iddiaları ortadan kalkacak hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsedikleri ölçülecek.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın mülakatların kaldırılacağına dönük açıklaması ile Milli Eğitim Bakanının bu açıklaması ters düşmektedir. Cumhurbaşkanının sözü devlet sözüdür.” dedi.

Asıl sorunun mülakatın nasıl olduğu değil, bizzat kendisinin sorun olduğunu söyleyen ÖZAT;

“Kamu personel alımında bugüne kadar şeffaf, objektif, hakkaniyetli mülakat ne zaman yapılabilmiş ki? Ve bugüne kadar mülakatla ilgili açılan tüm davaları idare kaybetmiştir. Öğretmenler, 4 yıllık lisans eğitimi ve diploma alıyor, 3 ayrı yazılı sınava giriyor, yetmiyor güvenlik soruşturması o da yetmiyor mülakata giriyor.

Bence öğretmen atamalarını bir sırat köprüsü ekleyerek tamamlayın.

Sayın Bakanımız Yusuf Tekin’e sesleniyorum en azından Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Mülakatlar kaldırıldı.’ sözünü yere düşürmemeniz gerekiyor. Mülakatlar haksızlık yaratıyor, kaldırılmalıdır.” dedi.

 

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları