Öğretmen Darp Edildikten  Sonra Hukuki Destek Değil  Önleyici Mevzuat Ve Güvenlik Personeli İstiyoruz - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 15 Kasım 2023 Çarşamba
Öğretmen Darp Edildikten  Sonra Hukuki Destek Değil  Önleyici Mevzuat Ve Güvenlik Personeli İstiyoruzÖğretmene şiddet, eğitim ortamlarında güvenliği tehdit etmekte ve öğretmenlerin mesleki performansını olumsuz etkilemektedir. Öğretmenler fiziksel, sözlü veya duygusal şiddete maruz kalıyor. Sözlü şiddetten bir adım daha ötesi, öğretmen dayak yemiş, bıçaklanmış, hastanelik olmuş…
Bakanlık ise şiddete uğrayan öğretmenlere hukuksal destek vereceğini açıklıyor. Yandaş sendika da bunu bir kazanım olarak müjdeliyor. Eğitim Gücü Sendikası  olarak biz zaten her türlü sorunlarında üyelerimize hukuki destek sağlıyoruz. Daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi asıl sorun şiddet olayı yaşanmadan öğretmenlere şiddeti önleyecek kanuni düzenlemelerin yapılmasıdır. Eğitim ortamının güvenliğinin sağlanması, öğretmenler ve eğitim çalışanlarına yapılan şiddete caydırıcı cezalar getirilmesi, okullara güvenlik personelinin atanması Bakanlığın yapabileceği tedbirler arasındayken Bakanlığımız şiddete maruz kalan öğretmenlere avukat desteği vereceğini açıklamakla yetinmiştir.
Eğitim Gücü Sen olarak Bakanlıktan beklentimiz öğretmenin itibarını arttıracak, şiddet olaylarını engellemek için caydırıcı cezalar içeren kanunlar yaparak eğitim öğretim atmosferini olumlu yönde değiştirmeleridir. Hiçbir çözüm şiddetten geçemez. Bu nedenle öğretmen ve eğitim çalışanlarının korunmasını içeren kanunun ivedilikle çıkarılmasını talep ediyoruz.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları