Öğretmen Ve Memur Maaşlarına Dönük Vergi Diliminin %15'e Sabitlenmesini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 16 Aralık 2022 Cuma

Eğitim çalışanlarının maaşlarının refah seviyelerine çekilmesi, maaşın yoksulluk sınırına kadar olan kısmının vergiye tabi tutulmaması ve gelir vergisi oranlarının revize edilerek vergi kesinti oranının %15’e sabitlenmesini Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından talep ettik.

Öğretmen Ve Memur Maaşlarına Dönük Vergi Diliminin %15'e Sabitlenmesini Talep Ettik
Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle alım gücü günden güne düşmektedir. Çeşitli kurumlar ve STK’lar tarafından yapılan araştırmalarla belirlenen yoksulluk sınırının çok altında maaş alan öğretmen ve eğitim çalışanlarının maaşlarından yüksek oranda vergi kesilmektedir. Öğretmen ve memur maaşlarının yüksek oranda vergi dilimine tabi olması maaşa yapılan zam ve iyileştirmeleri anlamsız kılmaktadır. Düşük maaş oranlarıyla geçim derdine düşen öğretmenlerin, gelirlerinden alınan yüksek vergi kesintilerinden dolayı maaş miktarı açlık sınırına kadar gerilemektedir. Maaşlardan kesilen vergi neredeyse maaş miktarını bulmakta, ekonomik sıkıntılarla baş etmek zorunda kalan öğretmenler aldıkları düşük maaşlarla geçinememektedir. 
 
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak öğretmen ve eğitim çalışanlarının maaşları; 2023 Ocak ayında yapılacak zam ve iyileştirmelerle, kurumlar tarafından belirlenen refah seviyelerine çekilerek maaşın yoksulluk sınırına kadar olan kısmının vergiye tabi tutulmaması ve alım gücünün korunması için gelir vergisi oranlarının güncel ekonomik koşullara uygun olarak revize edilerek vergi kesinti oranının %15’e sabitlenmesini Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik