Öğretmenlerin Dyk Görevlendirmesi De Zorunlu Tutulmasına İtiraz Ettik - Duyurular
Duyurular // 5 Eylül 2023 Salı
Öğretmenlerin DYK Görevlendirmesi de Zorunlu Tutulmasına İtiraz Ettik

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda açılacak Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında (DYK) görev almak isteyen öğretmenler için başvurular 24-28 Ağustos 2023 tarihleri arasında alındı. DYK’lere başvuruların az olduğu bazı il ve ilçelerde; Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından öğretmenlere, zorunlu görev verileceği ifade edilmektedir.

Öğretmenlere hafta sonu isteği dışında görevlendirme yapılamayacağı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 103’de “Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar...” ifadesi ve yine aynı kanunun 99. Maddesi’nde yer alan “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre cumartesi ve pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir.” hükümleriyle açıkça ifade edilmiştir.

            İlgili kanun maddeleri gereği; DYK’lerde görevlendirmelerin isteğe bağlı yapılması ve  zorlamaların kanuna aykırı olacağı bilgisinin Bakanlığınıza bağlı birimlere bildirilmesi ve bu konuya dikkat edilmesini talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular