Öğretmenlerin, Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmenlerin  Halk Eğitim Merkezlerinde  Kurs Açmalarına Engel Olan Görüş Yazısına İtiraz Ettik - Duyurular
Duyurular // 9 Mayıs 2023 Salı
Öğretmenlerin, Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmenlerin  Halk Eğitim Merkezlerinde  Kurs Açmalarına Engel Olan Görüş Yazısına İtiraz Ettik

 

        Bakanlığımıza bağlı kurumlarda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslarda görev verilip verilemeyeceği ve bu görevlerine bağlı olarak ek ders ödenip ödenemeyeceği ile ilgili Personel Genel Müdürlüğünün Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne    gönderdiği ilgi yazıda Talim Terbiye Kurulu Kararlarının 8. Maddesine atıfta bulunarak  "Psikolojik Danışmanların fiilen derse girmelerinin söz konusu olmadığı bu nedenle Halk Eğitim merkezlerinde açılan kurslarda ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir." hükmüne yer verilmiştir.
          Personel Genel Müdürlüğünün ilgi yazısından sonra, Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanların Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile açtığı "bağımlılıkla mücadele eğitimleri, aile eğitimleri" vb. kurslara iptaller  nedeniyle eğitimler yapılamamaktadır. Psikolojik Danışmanların Halk Eğitim Merkezlerinde okutacak ders karşılığı yoktur.Fakat uzmanlığı çerçevesinde kurslar verebilir. Mevzuata göre Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslar, okutulan derslerden değildir. Halihazırda birçok branş öğretmeni okuttukları dersler dışında aldıkları sertifikalar ile Halk Eğitim Merkezlerinde eğitimler verebilmekte, kurslar açmaktadır. Personel Genel Müdürlüğünün, mevzuat yorumu nedeniyle sistem durmuş haldedir. 

Söz konusu hatalı görüş yazısının mevzuata uygun şekilde düzenlenmesi ve mağduriyetin giderilmesi hususunda talebimizi MEB'e ilettik.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular