Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ders Süreci Ve Öğle Arası Taleplerini Meb'e İlettik - Duyurular
Duyurular // 31 Ekim 2022 Pazartesi

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin; "Temel Çalışma Kuralları”

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ders Süreci Ve Öğle Arası Taleplerini Meb'e İlettik
Madde 8. Okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklar için düzenlenen eğitim etkinliklerinin aralıksız olması esastır. Bir çalışma saati süresi 50 dakikadır. Tam gün eğitim yapılan okullarda öğle yemeği için 60-90 dakika arasında süre verilir. Bu sürede öğretmenler çocukların düzenli olarak yemek yemelerini sağlamak için çocuklarla birlikte yemeğe katılırlar. Bu süre öğretmenlerin günlük çalışma saati sürelerinin hesaplanmasında dikkate alınmaz.

c) Okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenlerin çalışma saatleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar ile Okul Öncesi Eğitim Programına uygun olarak; tam gün eğitimde bir günde en çok 9, haftada 42 çalışma saati süresini, ikili ve yarım gün eğitimde ise bir günde 6, haftada 30 çalışma saati süresini geçmeyecek şekilde okul yönetimince düzenlenir.” hükümlerine yer verilmiştir.

Okul öncesi öğretmenleri diğer sınıf ve branş öğretmenlerine göre her ders saati 10 dakika fazla çalışmaktadır. Aynı zamanda okul öncesi öğretmenleri teneffüs ve öğle arası hakkından faydalanamamakta bu zamanı çocukların başında geçirmektedirler. Birçok yerde okul öncesi öğretmenlerine yardımcı personel de verilmemektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma koşulları, görev ve sorumlulukları diğer branşlardan fazladır. İnsani bir hak olan dinlenme haklarını bile kullanamamaktadır. Bu durum insan hakları çalışma usul ve esaslarına ve uluslararası iş hukukuna aykırıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne aşağıdaki hususlarda resmi talepte bulunduk. 

1.Okul öncesi öğretmenlerinin ek ders ödemelerine haftalık 6 saat daha eklenmesi konusunda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
2. Okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı tanınmalıdır.
3.Her okul öncesi sınıfına yardımcı personel istihdam edilmelidir.
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular