Okullar Uyarı Veriyor: Deneme Sınavları - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 4 Aralık 2023 Pazartesi
Okullar Uyarı Veriyor: Deneme Sınavları

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, okullarda yapılan deneme sınavlarına tepki gösterdi.  ÖZAT; kimi okullarda haftanın iki günü ders işlenmeyip deneme sınavı yapıldığını, Milli Eğitimin temel amaçlarından uzaklaştığını ifade etti.

ÖZAT; sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakını Yusuf TEKİN’den bu deneme sınavı çılgınlığına son verilmesini istedi.

“Buradan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN’e sesleniyorum; lütfen sizden önceki iki Bakan döneminde okullarda yoğunlaşan ve iyice zıvanadan çıkan deneme sınavı uygulamasını engelleyin.

Öyle okullar var ki haftanın iki günü ders işlenmeyip deneme sınavı yapıyor. Deneme sınavı çılgınlığı öğrenci ve velilerin dengesini bozmuş durumda. Deneme sınavı sonucuna göre öğrencilerin, okulların ve öğretmenlerin başarısı değerlendiriliyor.

Bakanlık okulları, okul müdürleri öğretmenleri baskı altına almış; öğrenciler, veliler, öğretmenler deneme sınavlarının istatistiki başarısına odaklanmış durumdalar.

Bakanlık, okullara kaynak kitap diye test kitabı göndermeye başlamıştır. İlkokul öğrencilerine gönderdiği kitaplar, öğrencilerin yaş grubuna ve seviyesine uygun olmayan sorularla dolu.

Milli Eğitimin temel hedefleri vardır: sağlıklı, uyumlu, aile kurabilen, sosyal, iletişim kurabilen, üretken bireyler yetiştirmektir. Milli Eğitim Bakanlığı, bu temel hedeflerinden sapmaktadır. Ders işlenmesi gereken sürelerde deneme sınavı yapmak, mevzuata da Milli Eğitimin temel hedeflerine de aykırıdır.

Ressamları, müzisyenleri, şairleri, zanaatkarları kaybediyoruz; herkesi doktor, hakim, savcı yapmaya çalışıyoruz.

Deneme sınavlarının sonuçlarına odaklanmış öğretmen ve veliler tutumu, öğrencilerin ruh sağlığı bozulmaktadır.

Öğretmenler, ders işlemeye fırsat bulamadan deneme yapmak zorunda bırakılıyor. Öğretmeden, konuları yeteri kadar kavratmadan dener hale gelmek üzereler.

Sayın Bakanım; buna “Dur!” demenin zamanı geçiyor artık. Deneme sınavları okullarda ders işleyişini aksatıyor, velileri ve öğretmeleri kıyasıya bir yarış içine iterken; geleceğimizin teminatı çocuklarımızı birer yarış atına döndürüp, makineleştiriyor, dengesini bozuyor.

Nerede uyumlu vatandaş? Nerede aile kurabilen, üreten, toplum ilişkileri yüksek, devlete uyumlu vatandaş yetiştirme hedefleri!

Talebim çok önemlidir, özel okullar ve devlet okullarında okul saatleri içinde deneme sınavını lütfen yasaklayın. Çocuklarımızı; denemeyi, deneme sınavları sonuçlarına göre değer atfetmeyi, şıklar arasında boğup, hayal kurmalarını engelleyip zihinlerini seçeneklerle sınırlamayı bırakın lütfen.” Dedi.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları