Olağanüstü Hâl Bölgesindeki Okulların Eş Zamanlı Olarak 27 Mart Tarihinde Açılmasını Meb'den Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 21 Şubat 2023 Salı

Milli Eğitim Bakanlığı depreme maruz kalan 10 ilimiz için okulların açılış tarihine dair farklı tarihler belirlemiş olup bu doğrultuda Adana, Şanlıurfa, Kilis ve Diyarbakır illerinde okulların 1 Mart, Osmaniye ve Gaziantep’te 13 Mart, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman da ise 27 Mart tarihinde eğitim-öğretime başlayacağı bildirilmiştir.

Olağanüstü Hâl Bölgesindeki Okulların Eş Zamanlı Olarak 27 Mart Tarihinde Açılmasını MEB'den Talep Ettik
Ancak deprem bölgesinde görev yapan öğretmen ve üyelerimizden; gerek öğretmenlerin gerekse öğrencilerin evlerinde ve okullarında oluşan hasar ve sürekli devam eden artçı depremler nedeniyle psikolojik açıdan eğitim-öğretim sürecine hazır olmadıkları, bu nedenle Olağanüstü Hâl Bölgesi olarak ilan edilen illerde eğitim-öğretime başlama tarihlerinin 27 Mart olarak belirlenmesi ve bu süreçte deprem bölgelerinde zarar gören vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarının karşılanarak okulların veya kurulan çadır okulların eğitim-öğretime hazırlık sürecinin tamamlanması açısından daha doğru olacağı yönünde talepler gelmektedir.

Olağanüstü Hâl Bölgesi ilan edilen 10 ilimizde deprem ve hâlâ devam eden artçı depremler nedeniyle can ve mal kayıpları devam etmekle birlikte bu bölgelerdeki öğretmen, öğrenci ve veliler sağlık açısından iyi olsalar dahi psikolojik olarak aşırı derecede yıpranmış olup yaşadıkları süreçle yüzleşme konusunda hâlâ hazır olmadıkları kanaatindeyiz. Devletimizin; depremde zarar gören illerde, eğitim-öğretim süreci ve alanlarını en iyi şekilde koordine edip bu bölgelerdeki insanımızın gerekli psikolojik yardımları alarak kendilerini daha hazır hissedecekleri ileri bir tarihte okulları açmak daha uygun olacağına inanıyoruz.

Gerek sahadaki öğretmen, öğrenci ve velilerden gelen talepler gerekse sürecin daha iyi atlatılması açısından Olağanüstü Hâl Bölgesinde okulların 27 Mart tarihinde eş zamanlı olarak açılması konusunda MEB'den resmi talepte bulunduk.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular