Psikolojik Danışman/rehber Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Düzenlemesi Talebini Meb'e İlettik. - Duyurular
Duyurular // 2 Şubat 2023 Perşembe

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler, Bakanlar Kurulu 2006/11350 Sayılı Kararı, 10. Maddesi d Bendi gereği “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.” (RAM’larda çalışan personeller için 2022-2023 Yılı 6. Dönem Toplu Sözleşmesinin 6. Maddesi güncellemesi ile) kararı doğrultusunda haftalık 18 saat ek ders ücreti almaktadır.

Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Düzenlemesi Talebini MEB'e İlettik.
Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerin haftalık ek ders ücretleri hesaplanırken diğer branşlarda olduğu gibi ders saatleri 40 dakikalık süreler üzerinden değil, 60 dakikalık mesai uygulamasına göre hesap edilmektedir.

Aktif olarak derse giren diğer branş öğretmenleri 40 dk. ders, 10 dk. teneffüs uygulamasına göre çalışırken, Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler 60 dk. boyunca teneffüs süresi dahil olmak üzere çalışmakta ve aynı ders süresi karşılığı ek ders ücreti almaktadır.

Yapılan hesaplamalar dahilinde günlük ortalama 50-60 dk. yani neredeyse 1 ders saatinden fazla olmak üzere eksik hesaplanmakta ve bu da Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerin haftalık 5 saat eksik ek ders ücreti almasına sebep olmaktadır.

Bu mağduriyetin giderilerek, Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerin ek ders saatlerinin 40 dakikalık süreler halinde hesaplanarak, haftalık 5 saat eksik yatan ek derslerinin taraflarına ödenmesiyle ilgili gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması talebini Milli Eğitim Bakanlığına ilettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular