Ram'da Görev Yapan Öğretmen Ve Psikolojik Danışmanların Ek Ders Düzenlemesi Talebini Meb’e İlettik - Duyurular
Duyurular // 25 Ekim 2022 Salı

Rehberlik Araştırma Merkezlerinde çalışan özel eğitim öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar ile diğer branş öğretmenlerine 8 saat mesai yaptıkları için günlük 2 saat ek ders ücreti talep ettik.

RAM'da Görev Yapan Öğretmen ve Psikolojik Danışmanların Ek Ders Düzenlemesi Talebini MEB’e İlettik
Bilindiği gibi 312123 Sayılı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinin, RAM personelinin “Çalışma saatleri ve izinler” başlığı bölümünde;
MADDE 25 – (2) Rehberlik ve araştırma merkezinde görevli rehber öğretmen/psikolojik danışmanın çalışma saatleri ve izinleri ile ilgili hususlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 99 uncu ve 102’nci maddeleri ile 103’üncü maddesinin birinci fıkrası ve 104’üncü maddesine göre düzenlenir.” hükmüne yer verilmiştir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 99’ da ise “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak bu kanuna, özel kanunlara, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine veya bunlara dayanılarak çıkarılacak yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.”

RAM personeli, okullarda hizmet veren psikolojik danışman özel eğitim öğretmenlerine göre haftada 10 saat daha fazla mesai yapmaktadır. RAM personelinin ek ders ödemesi okullarda görev yapan psikolojik danışmanlar gibi haftalık 18 saat üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu durum ram personelininim hak kaybına sebep olmaktadır. Çalışma saatleri, yaptıkları işin yoğunluğu ve sorumluluğu dikkate alındığında RAM bünyesinde görev yapan öğretmenlere ve psikolojik danışmanlara her gün için iki ek ders saati tanımlanmalı ve ek ders ödemeleri buna göre yapılmalıdır.

RAM bünyesinde görev yapan öğretmen ve psikolojik danışmanların haftalık ek ders ödemeleri 28 saat olacak şekilde düzenlenmelidir. Mağduriyetlerin giderilmesi adına konuyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapması hususunda resmi yazımızı MEB’ e ilettik.

* RAM’larda çalışan öğretmenlerimiz ve psikolojik danışmanlarımız sunduğumuz örnek dilekçe ile bireysel talepte bulunabilirler. Dilekçelerini kurum müdürlerine vermeleri önemlidir.

 
 
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular