Sandık Kurulu Görev  Ücretlerinin Artırılmasını Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 21 Mart 2024 Perşembe
Sandık Kurulu Görev  Ücretlerinin Artırılmasını Talep Ettik

Yüsek Seçim Kurulu Başkanlığınca yayımlanan 2024/385 nolu karar gereğince 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde görev alacak sandık kurulu başkanı ve üyelerine ödenecek ücretler hesaplanmıştır. İlgili karara göre seçimlerde görevli sandık kurulu başkanı 2936 TL, üyeler ise 2.088 TL ücret alacaklardır.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan birçok öğretmen ve memur da seçimlerde isteğe bağlı veya resen görev almıştır. Bilindiği üzere öğretmenlerimiz maaş karşılığı dersler haricinde girdikleri ders saati başına ek ders ücreti almaktadır. Seçim görevlerinin sağlıklı yapılması için sandık görevlileri için düzenlenen Sandık Kurulu Görevlilerinin Eğitimi’ne de 1-3 iş günü arasında katılım göstermişlerdir. İlgili eğitim süresince de öğretmenlerimizin ek dersi kesilmiştir.

Aynı zamanda oy kullanma süresinin 17.00’de sonuçlanacağı, oy sayma, tutanak hazırlama ve teslim süreleri de düşünüldüğünde görev süresinin birçok il de iftar saatini geçeceği tahmin edilmektedir. Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutan sandık görevlileri iftarını görevleri süresince yerine getirecek, oruç tutmayan görevliler için de öğlen ve akşam yemek yeme ihtiyacı doğacaktır. Tüm bunlar düşünüldüğünde sandık kurulu görevi olan öğretmen ve memurlar kesilen ek dersleri, ulaşım giderleri ve yemek ücretlerini bir nevi kendi bütçelerinden karşılayacaklardır. Verilecek seçim görevi ücretine göre, hafta sonu görev alan sandık kurulu görevlilerinin kendi bütçelerinden harcayacakları ekstra giderler de düşünüldüğünde görevlerinin karşılığı neredeyse hiçbir kazançları olmamaktadır.

Başkanlığınızca belirlenen seçim ücretlerinin artırılarak sandık kurulu görevlilerinin mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettik
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik