Şanlıurfanın Siverek İlçesinde İlçe Seçim Kurulunda Görevli Memurlar Tarafından Öğretmenlere Hakaret İçerikli Davranışta Bulunan Kişileri Şikayette Bulunduk - Duyurular
Duyurular // 19 Mart 2024 Salı
Şanlıurfanın Siverek İlçesinde İlçe Seçim Kurulunda Görevli Memurlar Tarafından Öğretmenlere Hakaret İçerikli Davranışta Bulunan Kişileri Şikayette Bulunduk

Sendikamıza ulaşan bilgiler doğrultusunda Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde 15 Mart 2024 tarihinde saat 14.00'te, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi sandık memur üyelerine yönelik bir seminer yapılmıştır. Eğitimi yürüten İlçe Seçim Kurulu görevlileri eğitim verirken neredeyse hepsi öğretmen olan salondaki sandık memur üyelerine yönelik “Sorusu olan var mı?” diye sormuş kimse soru sormayınca alaycı ve aşağılayıcı bir söylemle "Hepiniz anladınız mı yani? Sonra seçim günü aptal aptal sorular için bizi arıyorsunuz." ifadelerini kullanmıştır. Salondan bu ifadelere tepki gösteren öğretmenler olunca "Siz de sınıflarınızda öğrencilere böyle yapmıyor musunuz zaten, siz de öğrencileri azarlamıyor musunuz?" diye suçlayıcı ve öğretmenlik mesleğini aşağılayıcı ifadelerde bulunmuştur. Sendikamıza iletilen bilgilere göre bu ifadelerde bulunan kişi Siverek İlçe Seçim Kurulu kâtibidir. Ayrıca İlçe Seçim Kurulu Başkanı da öğretmenlerin karşılaştıkları bu saygısız tutum karşısında salonu terk etmeye başladıklarını görünce giden ve o sırada yapılanlara karşı çıkan kişiler hakkında tutanak tutulacağını, onlar hakkında işlem yapacağını tehdit eder bir ifadeyle dile getirmiş ve görevli öğretmenlere karşı “Siz zaten verilen görevi iptal ettirmek için kapıma gelip yalvardınız. Vatandaşlık görevini yerine getirmek istemediniz” gibi ifadelerde bulunmuştur.  

Sandık kurullarında memur üye olarak görev alacak öğretmenlere karşı meslekleri üzerinden aşağılayıcı, suçlayıcı ithamlar hem öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelemiş hem de İlçe Seçim Kuruluna olan güveni derinden sarsmıştır. Olayda sorumlu kişilerin tespit edilerek suçlular hakkında gerekli işlemlerin yürütülmesini talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik