Sokaklara Güven Hayvanlara Güven - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 26 Mayıs 2024 Pazar

Sokak hayvanlarının; sokaktaki zor durumlarını ve insanlık dışı yaşantılarını kabul etmediğimiz gibi sokak hayvanlarının insanlara dönük saldırgan vakalarını da kabul etmiyoruz

 

Nasıl ki, sokakta yaşamını sürdüren evsiz bir insanın durumunu kabul etmek mümkün değil ve bu toplumsal bir sorun ise sokakta; sahipsiz, aç, hastalıklı, bakımsız durumda yaşamını sürdürmeye çalışan sokak hayvanlarının durumu da toplumsal bir sorundur ve kabul edilebilecek bir şey değildir.

Sokak hayvanı sorunsalının ortaya çıkma sebeplerinden biri, maalesef ki kendisinin hayvansever olduğunu iddia eden ve bu hayvanları satın almak veya barınaklardan almak suretiyle sahiplenip sonrasında sokağa bırakan bir kesimin sonucudur.

Sorunun çıkış kaynağından ziyade nasıl çözüleceği önemlidir. Öncelikle; sokak hayvanları belediyeler ve ilgili kurumlarca toplanarak bu sokağın olumsuz koşullarından bir an önce kurtulmalı, her il ve ilçede yapılan barınaklarda veterinerler hekim eşliğinde sağlıkları kontrol altında tutulmalı; gıda uzmanları ve eğitimli çalışanlar ile sağlıklı huzurlu şekilde bu barınaklarda yaşamaları sağlanmalıdır. Bu sayede her yıl yaşanmakta olan yaklaşık 2000'e yakın sokak hayvanlarının saldırısının önüne geçilecek, yüzlerce çocuğumuz ve insanımız bu saldırıya maruz kalmayacak ve bu olumsuz durum da ortadan kalkacaktır. Her ne sebeple olursa olsun bir tane çocuğumuzun, yetişkin bireyin; burnunun kanaması, yaralanması, hayatını kaybetmesi kabul edilemez bir durumdur ve acil önlem alınmalıdır. Her gün yenisine rastladığımız sokakta insanlarca katledilen masum insanlarının canını alan canileri uyutuyor muyuz ki sokak hayvanları için bu çözümü getiriyoruz. Her iki durumda savunulamaz ancak barınaklar en kesin ve normal olan çözümdür.

Uyutulma Gibi Bir Çalışmaya Kesinlikle Karşıyız. Bu Bir Vahşettir!

Bugün ülke gündeminde olan ve Meclis gündemine alınacak kanun teklifine göre sokak hayvanlarının uyutulması gündemde. Buna gerekçe olarak Avrupa ülkeleri gösteriliyor ve Avrupa'da sokak hayvanlarının uyutulduğu iddia ediliyor. Avrupa'da bir dönem Papa'nın emriyle tüm kediler de yok edildi. Aynı dönemde ülkemizde ise birçok evde kedi besleniyordu. Bizim kültürümüzde hayvanlar bize Allah'ın dilsiz emanetidir. Ve bile isteye katledilmeleri söz konusu olamaz. Geçmişte atalarımız sokak hayvanları için korunaklar oluşturmuş, kuş evleri yapmış, hatta Osmanlı Padişahları miraslarından önemli bir payı sokak hayvanlarına ayırmıştır. Biz; bırakın hayvana kıymayı ağacı kesmemek adına köşkü taşıtan bir Liderin, ATATÜRK’ün kurduğu Cumhuriyette bu vahşete göz yumamayız, sessiz kalamayız.  

Eğitim gücü Sen olarak;

Sendikamızı kurar kurmaz hayvan besleyen veya sokak hayvanlarına destek olan üyelerimize daha ekonomik olanaklar sağlamak için kliniklerle ve özel kuruluşlarla indirim anlaşmaları yapmış, duyarlı bir sendikayız. Hayvanların insani koşullarda yaşaması için alınıp barındırılmasını destekliyor, ancak uyutulmasına kesinlikle karşı çıkıyoruz. Kurulacak barınaklar sayesinde sık sık basında okuduğumuz sokak hayvanları üzerinden prim yapıp bu hayvanları beslediğini iddia ederek hayvanseverlerden topladığı mamaları satan istismarcılardan da toplumumuz kurtulacaktır. Sokak hayvanları konusunda yapılacak olumlu ve toplumu  her kesimi tarafından kabul görecek her türlü çalışmayı destekliyor, aksi yöndeki her türlü çalışma ve eylem için  tepkisel çalışmamız olacağını buradan bildiriyoruz.

 

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları