Sözleşmeli Öğretmenlere Mazerete Bağlı Yer Değişikliği Hakkı Verilmesini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 15 Ağustos 2022 Pazartesi

Sendikamıza sözleşmeli öğretmen ve eşlerinden aile birliği konusunda birçok talep iletilmektedir. 2022 öğretmen yer değişikliği takviminde sözleşmeli olan öğretmenlerin eş durumuna bağlı yer değişikliğine yer verilmemiştir. Bu durum eşlerinden ayrı kalan sözleşmeli öğretmenlerimizi mağdur etmiştir.

Sö
Aile bütünlüğü kanunlarla güvence altına alınmış yasal bir haktır. Anayasa'nın 41. maddesinde; "Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar." hükmü yer almaktadır. Bakanlığımızın, bu durumda olan öğretmenler için 2021 yılında ilgi yazı ile gerçekleştirdiği gibi sözleşmeli öğretmenlerin eş durumuna bağlı yer değişikliğini yapması mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile birlikteliğine ilişkin yer değiştirme duyurusunun yapılması, aile birliğinin sağlanması adına gereklidir. Eğitim Gücü Sen olarak Bakanlığın sözleşmeli öğretmenlerin eş durumuna bağlı yer değişikliği taleplerini değerlendirilmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığından resmi talepte bulunduk.  
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular