Teknofest Mi Zulümfest Mi - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 13 Şubat 2024 Salı
TEKNOFEST Mİ ZULÜMFEST Mİ

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT okullardaki proje dayatmalarına tepki gösterdi. ÖZAT, okul müdürlerinin hatta İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin öğretmenlere günlerdir Teknofest Projelerine başvuru yapmaları konusunda baskı yaptığını, okullardan öğretmen sayısının neredeyse on katı sayıda proje istediklerini söyledi.

ÖZAT, sosyal medya üzerinden verdiği tepkide"Teknofest, okullarda öğrenci ve öğretmene artık zulüm olmuştur. 1500 öğrencili, 70 öğretmenin bulunduğu okulu Şube Müdürü arıyor, 750 teknofest projesi istiyor.
Adana Yüreğir'de ilçede 4186 başvuru olmuşmuş, yetersizmiş, hedef 25 binmiş. Bu sayıları isteyen müdürlerin aklı alıyor mu? Kendi mantıklarına, proje mantıklarına uyuyor mu istedikleri?
Denizli'de okul müdürü İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün mesajını iletiyor; “Müdürümüzün rica/talimatı gereği Teknofeste başvuruların artırılması gerekmektedir katılımlarınızı rica ederim.”

Her şey bir tarafa, tüm sorunlar, talepler önemsiz. Yeter ki proje yapılsın, İl-İlçe Milli Eğitim Müdürleri oralarda fotoğraf çektirsin. Okul müdürleri de üstlerinin baskısına maruz kalıyor. Arada kalıyor ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Sosyal medyada ilgili yerleri etiketleyerek kendini göstersin. Öğretmen, öğrenci, okul kimin umurunda?

Akla ziyan bir şekilde istenilen bu proje sayılarının hikmeti nedir? Cumhurbaşkanımızın damadının projesine rekor katılımlarla “Aferin” yarışına mı girdiniz? Bu yaranma dertleri yüzünden okullar okulluktan çıkıyor. Öğretmenler derslerinden çok proje için zaman harcamak zorunda bırakılıyor.

Artık dursun bu hem öğretmene hem öğrenciye yapılan zulümfestler. Öğretmenin işi eğitim öğretim mi yoksa proje mi?

Her ilden benzer şikayetler, mağduriyetler geliyor. Yakından takip ediyoruz. Okullarımızı sizlerin üstlerinize yaranma çabalarınıza malzeme yapmanıza izin vermeyeceğiz.

Sendikamızın proje eylem kararı vardır. Üyelerimiz gönül rahatlığıyla uygulayabilirler. Her koşulda Eğitim Gücü Sendikası üyelerinin yanındadır.” dedi.

 

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları