Tercih Danışmanlığı Hizmetinin Gönüllülük Esasına Göre Online/yüz Yüze Yapılması Talebini Meb’e İlettik - Duyurular
Duyurular // 29 Haziran 2022 Çarşamba

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 16.06.2022 tarih ve E-26670320-160.02.04-52023072 sayılı yazısı ile illere gönderilen Tercih Danışmanlığı Kılavuzu madde 3.3.

Tercih Danışmanlığı Hizmetinin Gönüllülük Esasına Göre Online/yüz Yüze Yapılması Talebini Meb’e İlettikÖzel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 16.06.2022 tarih ve E-26670320-160.02.04-52023072 sayılı yazısı ile illere gönderilen Tercih Danışmanlığı Kılavuzu madde 3.3. “Tercih danışmanlığı birimleri, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden hizmet verecek olup kendileri için planlanmış çalışma saatleri süresince EBA’da aktif olarak bulunacaklardır. Okullarda kurulan tercih danışmanlığı birimleri hiçbir surette yüz yüze hizmet vermeyecek olup RAM’larda kurulan tercih danışmanlığı birimleri ise EBA üzerinden hizmet verecek olmaları yanı sıra sadece internete erişimi  olmayan ya da önceki yıllarda mezun olan öğrenci/bireyler için önceden planlanması koşulu ile yüz yüze hizmet verebileceklerdir.” hükmüne yer verilmiştir.

Her ne kadar online olacağı duyurulsa da birçok rehber öğretmen/psikolojik danışman gönüllü olarak yüz yüze tercih rehberliği hizmeti verebileceğini kurumlarına bildirmişlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı doğrultusunda planlama yapıp çeşitli nedenlerle, idaresine adres bildirimi yapmak suretiyle, görev yerinden farklı yerlere giden ve EBA üzerinden online tercih danışmanlığı yapacak birçok rehber öğretmen/psikolojik danışman, bazı il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlüklerinin tercih döneminde tercih danışmanlığı hizmetlerini yüz yüze yürütmeleri konusunda resen görevlendirilmek suretiyle görev yerlerine çağırılarak mağdur edilmeye çalışılmaktadır.

İdare, Bakanlığın emir ve direktiflerine aykırı işlem yapamaz ve mevzuat hükümlerine aykırı bir emir veremez. İdarenin “tercih danışmanlığının” yüz yüze yapılması ve tercih süresince rehber öğretmen/psikolojik danışmanların okulda bulunması yönündeki yazısı Bakanlığın yayımladığı kılavuza aykırıdır. Rehber öğretmen/psikolojik danışmanların, gönüllülük esasına göre tercih danışmanlığı görevlerini Bakanlık emirleri doğrultusunda daha önceki yıllarda uygulandığı gibi EBA üzerinden online yapmaları oluşabilecek mağduriyetleri giderebileceği gibi çalışma barışını da sağlayacaktır.

Eğitim Gücü Sen olarak, “Tercih Danışmanlığı” iş ve işlemlerinin ilgi yazı doğrultusunda gönüllülük esasına göre yüz yüze ve online olacak şekilde yapılmasının illere bildirilmesi ile Bakanlık birimlerinin uyumunun, her ilde aynı uygulamanın olması bakımından önemli olduğuna ilişkin, gerekli bilgilendirmenin bağlı birim ve kurumlara yapılması hususunda Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden resmi talepte bulunduk.

Please
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular