Tokat  İl Başkanımız Mustafa Şenden Yaptığı Basın Açıklamasında - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 14 Mayıs 2024 Salı

OKULLARDA GÜVENLİK TALEBİMİZİ YİNELEDİK

Tokat  İl Başkanımız Mustafa Şenden Yaptığı Basın Açıklamasında

Değerli Basın Mensupları,

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası olarak öğrencilerimize ve eğitim çalışanlarına geçmiş olsun demek ve eğitim çalışanlarının karşılaştığı şiddet olaylarına dikkat çekmek ve bu soruna çözüm bulunması için buradayız.

Geçen hafta İstanbul’da okulda uğradığı silahlı saldırı sonucu vefat eden Okul Müdürümüzün üzüntüsünü yaşarken, Gazipaşa İlkokulu okul bahçesinde bir kişinin elinde ekmek bıçağıyla öğrencileri kovalama vahametiyle karşı karşıyayız. Yine bu bölgede, geçen sene bir öğrenci başka bir öğrenci tarafından bıçaklanmış, bir önceki sene de müdür yardımcısı bir öğrenci tarafından bıçakla yaralanmıştır. Bu olaylar hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktayken maalesef bir yenisine ramak kalmıştır.

Eğitim kurumlarında başta öğrenciler, öğretmenler, idareciler ve eğitim çalışanları olarak, artan şiddet vakaları karşısında sessiz kalmayı reddediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığına sesleniyoruz: Öğrencilerin ve eğitim çalışanlarının can güvenliği artık birinci öncelik olmalıdır. Gerekli önlemlerin alınması ve şiddetin her türlüsüne karşı sıfır tolerans politikasının benimsenmesi gerekmektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ciddiyetinin farkında olduğumuzu ve bu sorunun çözümü için adım atılması gerektiğini vurguluyoruz.

Nöbetçi öğretmen ile güvenlikteki kanayan yaraya yapılan pansuman yetersizdir. Elinde kesici delici alet olan birisine öğretmen nasıl müdahale edebilir? Eğitim alanında uzman olan öğretmen, kolluk kuvveti değildir. Silahlı birini etkisiz hale getirmek öğretmenin işini değildir. Elini kolunu sallayan herkes okullara rahatça girebilmektedir.

Okullarımıza yeterli sayıda güvenlik görevlisi temin edilmesini istiyoruz. Bu yasal ve somut adımlar atılmadan, öğrenci ve eğitim çalışanlarının güvenliği sağlanamaz.

"Yarın da sen olabilirsin, öğretmenim" diyerek, hepimizin bu tehlikelere karşı savunmasız olabileceğini hatırlatıyorum. Hiçbirimiz bu tür bir tehlike ile yüz yüze kalmayı hak etmiyoruz.

Eğitim Gücü Sendikası olarak, eğitim ortamının güvenliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu zorlu mücadelede tüm eğitim çalışanlarını yanımızda görmek istiyoruz.

Eğitim herkesin hakkıdır ve eğitimde şiddetin yeri yoktur. Duyarlığınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

 

                                                                                                                                          Mustafa ŞENDEN

                                                                                                                                     Eğitim Gücü Sendikası

                                                                                                                                          Tokat İl Temsilcisi

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları